Čo hovorí lekár?

O neplodnosti páru hovoríme vtedy, ak k otehotneniu nedôjde po roku pravidelných nechránených pohlavných stykov. Celosvetové štúdie ukazujú, že problém otehotnieť má jeden z ôsmich párov pri pokuse o prvé dieťa a jeden zo šiestich pri pokuse o dieťa druhé,“ hovorí MUDr. Martin Hrivňák, PhD. „Zároveň vieme, že na neplodnosti páru sa významne podieľa aj mužský faktor. Najmenej 30 % prípadov infertility je spôsobených mužským faktorom  a v ďalších 20 % ide o  poruchu plodnosti oboch partnerov súčasne. Infertilita muža je teda príčinou neplodnosti páru približne v polovici prípadov.“

 

Pripravte na to svoje telo hneď od začiatku

Ešte pred tým, ako sa rozhodnete mať dieťa, určite netreba zmeniť svoj život na nepoznanie, ale niektorým veciam ohľadne životosprávy, pohybu či stravy by ste sa venovať mali. V tomto období nejde len o vaše telo, ide aj o potomka, o ktorého sa chcete snažiť. U oboch pohlaví by sa dalo hovoriť o podobnom „naštartovaní“ životosprávy – dobre a zdravo jesť, eliminovať alkohol a fajčenie a stravu obohatiť aj o vhodné výživové doplnky, aby spermie boli čo najvitálnejšie.

Skúste pre začiatok urobiť pár krokov správnym smerom

U žien je podstatná pravidelná návšteva u gynekológa. U mužov môžete pristúpiť k vyšetreniu spermiogramu (vyšetrenia musia byť minimálne dve, aby z nich vzišli adekvátne výsledky, a mali by sa vyhodnocovať podľa kritérií WHO.)

Dbajte na úpravu alebo zmenu životosprávy (vyvážená strava, eliminácia alkoholu a cigariet, dostatočný oddych…).

Vaše telo môžete na tehotenstvo alebo oplodnenie pripraviť aj vhodnými výživovými doplnkami na podporu plodnosti mužov alebo aj u žien.

 

Látky, ktoré podporujú životaschopnosť mužských spermií

myo-inozitol

Má dôležitú úlohu pri prenose v bunke a medzi bunkami. Je súčasťou bunečných membrán.

Antioxidanty

Látky, ktoré obmedzujú, menia alebo potláčajú tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť spermie a spôsobovať tak neplodnosť, alebo pôsobia priamo proti ich akcii. Vhodnými sú vitamín E a kyselina listová.

Selén

Základný prvok pre normálny vývoj semenníkov, podporuje pohyblivosť, zvyšuje počet a kvalitu spermií.

Zinok

Zúčastňuje sa na delení buniek, z ktorých sa tvoria spermie, zohráva významnú úlohu pri dozrievaní spermií a zachovaní zárodočného tkaniva.

L-karnitín

Aminokyselina zapojená do metabolických procesov, ktoré ovplyvňujú pohyblivosť a zrenie spermií, rovnako aj proces tvorby spermií tým, že dodávajú spermiám energiu.

L-arginín

Dôležitý pre množstvo procesov v semenníkoch a penise, v jadrách spermií je zastúpený až v 50 % percentách obsahu, nutrične nevyhnutná aminokyselina na delenie buniek.

Kyselina listová

Silná antioxidačná vlastnosť efektívne eliminuje voľné radikály, dôležitá pri raste a delení buniek.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Nadnárodná spoločnosť Exeltis pôsobí v 40 krajinách sveta a poskytuje široké portfólio liekov a výživových doplnkov, najmä pre zdravie žien, dermatológiu, endokrinológiu a nervový systém. Exeltis Slovakia vznikla v roku 2010. Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku sa špecializuje prevažne na oblasť ženského zdravia, od plánovania tehotenstva (antikoncepcia), po pomoc pri otehotnení, starostlivosť počas gravidity a dojčenia, liečby vaginálnych infekcií až po menopauzu. Exeltis je partnerom žien v každej etape ich života.