Menopauza je prirodzenou súčasťou života a končí ňou plodné obdobie ženy. Bežne nastupuje v období od 45. do 55. roku života, existujú však výnimky, keď sa nečakane objaví skôr

Podľa štatistík pribúda žien, ktoré menopauza prekvapí predčasne. Nečakané zmeny v organizme dokážu poriadne nabúrať nielen každodenný život, ale aj psychiku žien – trpia tým, že ich zradilo vlastné telo, že strácajú ženskosť a predčasne zostarnú. Okrem sprievodných javov, ktoré sú rovnaké ako pri bežnej menopauze, to pre ne totiž znamená, že nebudú môcť naplniť svoju túžbu po otehotnení a pôrode.

Presná príčina, prečo vaječníky prestávajú pracovať už pred štyridsiatkou, zostáva vo väčšine prípadov neznáma. Niekedy príčinu poznáme, a to väčšinou vtedy, keď sa za ňou skrýva nejaké ochorenie alebo jeho liečba. Napríklad predčasná menopauza dokázateľne súvisí s podstúpením rádioterapie či chemoterapie pri rakovinových ochoreniach, môže ju spôsobiť aj genetická abnormalita súvisiaca s chromozómom X, či porucha tvorby estrogénu. Ohrozené sú tiež pacientky s autoimunitným ochorením (napríklad autoimunitných zápal štítnej žľazy alebo reuma). Vyhasnutie vaječníkov vzácne nastáva po prekonaní ťažkej virózy či infekcie, prípadne po niektorej z gynekologických operácií, ako je odstránenie cysty a podobne.

 

Prejavy predčasnej menopauzy

V podstate bývajú  zhodné s prejavmi klasickej menopauzy. Takže ženy trápia najmä: 

–       návaly tepla a potením,

–       nepríjemne búšenie srdca,

–       podráždenosť a precitlivenosť,

–       problémy so zaspávaním a nespavosť,

–       väčšia plačlivosť a depresívne nálady,

–       znížená chuť na sex,

–       sex môže byť bolestivý, lebo vagína nie je dostatočne vlhká,

–       častejšie infekcie močových ciest,

–       inkontinencia,

–       suchá pokožka s pigmentovými škvrnami.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.