Dlhodobé problémy

Vzniku psychických problémov v neskoršom veku nahráva množstvo faktorov, medzi ktoré patria napríklad chronické ochorenia, strata blízkych alebo obmedzená pohyblivosť. Dôležitú úlohu však hrá aj psychické a genetické zaťaženie. Je ale potrebné rozlišovať krátkodobú a dlhodobú duševnú (ne)náladu. Tú krátkodobú zažije v živote snáď každý. Ak ale pocit vyčerpanosti, nespavosť a všestranná rozladenosť trvá dlhšie než 6 týždňov, môže ísť o depresiu. Postihnutí sa často prebúdzajú veľmi skoro, pretože im nepríjemné myšlienky nedovolia pokojne spať. K sprievodným príznakom patria aj črevné a tráviace problémy, strata chuti do jedla alebo kožné problémy.

 

Možnosti liečby

Ak sa situácia sama nezlepší počas niekoľkých týždňov, je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Najväčší úspech zaznamenáva kombinácia psychoterapie a liekov. Záleží na stupni závažnosti ochorenia, či budú nasadené aj antidepresíva. V akútnej fáze znížia lieky napätie, pomáhajú pri poruchách spánku a liečia narušenú látkovú výmenu v mozgu. Psychoterapia potom pacientov naučí vysporiadať sa so svojimi úzkosťami.

 

Nádej pre trpiacich

V závažných prípadoch, keď nič iné nepomôže, nasadzujú odborníci takzvanú elektrokonvulzívnu (elektrošokovú) terapiu (EKT).  Pri nej je pod úplnou narkózou prostredníctvom elektrického prúdu vyvolaný trikrát týždenne záchvat podobný epileptickému. Mozog počas neho začne vylučovať látky, ktoré dávajú do poriadku prepojenie medzi oblasťami, ktoré sú dôležité pre našu náladu. Podobne funguje aj magnetická konvulzná terapia (MKT), pri ktorej sú záchvaty vyvolávané magneticky. Táto liečba znižuje depresiu o 35 % počas jedného týždňa a je šetrnejšia než EKT. Novou nádejou pre trpiacich je aj anestetikum ketamín, ktorý zlepšuje náladu už po 24 hodinách.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.