Vyladený do kytice

Vyššie druhy zvončekov sú vhodné ako rezaný kvet, s ktorými vytvoríte krásne samostatné kytice, ale veľmi dobre sa hodia aj do kombinácie napríklad s menej urastenými margarétkami alebo s pôvabnými, no pritom nenáročnými lúčnymi kvetmi, ktoré nájdete napríklad na stráni za vašou víkendovou chalupou.

 

Z početnej rodiny

Ak nejakému kvetu prislúcha prívlastok skromne krásny, potom je to zvonček. Jeho kvetinová rodina je veľmi početná, patria do nej tri stovky druhov. Ich obľuba medzi milovníkmi kvetín je nepopierateľná. Určite je to aj preto, lebo zvonček je skutočne „náš“ – veď všetky jeho druhy pochádzajú z lúk, skál a okrajov lesov mierneho pásma severnej pologule.

Popri mnohých druhoch vhodných do záhonov či balkónových hrantíkov stojí za zmienku aj veľká skupina zvončekov skalkových. Azda najkrajší z nich je zvonček dalmatínsky, ktorý dorastá len do výšky 10 – 15 cm, je silne rozvetvený a tvorí malé, ale bohaté porasty. Nad drobnými srdcovitými listami kvitnú jeho drobné fialové kvety.

Ak sa vám zvončeky rozrastú v bohatých trsoch, môžete ich rozdeliť a rozsadiť. U niektorých druhov je potom dokonca vhodné udržiavať trsy v určitých hraniciach, pretože inak sa rozšíria príliš a potom doslova utláčajú ostatné kvety pestované v okolí.

Ani vyšľachtené druhy nezabudli na svoju minulosť a vyžadujú pri pestovaní podobné podmienky, na aké sú zvyknutí ich príbuzní v prírode. Všeobecne sú to ale rastlinky nenáročné. Najvyššie rastú vo vlhkej, ale dobre priepustnej pôde a majú rady chladnejšie polohy. Avšak dobre sa im darí aj na teplejších miestach, tam ale potrebujú polotieň. Zvončeky sú jednoročné alebo dvojročné rastliny, ktoré je najlepšie pestovať zo semienok.

Aj keď máme so zvončekmi spojenú najmä blankytne modrú farbu ich kvetov, existujú aj druhy s kvetmi bielymi, ružovými alebo dokonca purpurovými.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.