Obezita je problém

Až 80 percent pacientov so spánkovým apnoe obštrukčného typu, medzi nimi je dvakrát toľko mužov ako žien, trpí obezitou. Tá je najčastejšou príčinou týchto problémov, ostatných 20 percent predstavujú príčiny ako určité anatomické dispozície, napríklad zúžené dýchacie cesty v oblasti krčných mandlí, zúžený koreň jazyka či trojuholníkové podnebie. Tuk sa totiž ukladá aj v oblasti horných dýchacích ciest, a keď sa svaly v spánku uvoľnia, u človeka s nadváhou sa môžu dýchacie cesty uzavrieť. V tom momente dochádza k zástave dýchania, zvyčajne na niekoľko sekúnd, ale aj až dve minúty. Reflexné obranné mechanizmy však na pokles kyslíka v krvi zareagujú a človek sa prudko nadýchne. Ak sa chrápanie s dramatickými pauzami a prudkými nadýchnutiami opakuje celú noc, dvakrát až sedemdesiatkrát za hodinu, následkom môžu byť problémy s pamäťou a so sústredením, únava, mikrospánok, zníženie sexuálnej potencie, srdcovo-cievne problémy, zvýšený krvný tlak a potom až infarkt alebo mozgová príhoda.

 

Maska prinesie úľavu

Diagnostike tejto poruchy sa venujú spánkové laboratóriá a jej liečbu hradia zdravotné poisťovne. V mnohých prípadoch ťažkosti vyrieši prístroj s mechanickou ventiláciou, ktorý udržiava dýchacie cesty stále otvorené. Jeho súčasťou je však maska, s ktorou musí pacient spať. No účinok stojí za to, už po prvej noci pacient pocíti veľkú úľavu. Ak je hlavnou príčinou poruchy nadváha, pomôže mu, samozrejme, aj zmena životného štýlu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.