Kaktus si väčšinou predstavíme ako pichľavého obyvateľa púšte. Najlepším príkladom toho, že sú aj výnimky, je vianočný kaktus (Schlumbergera): jeho listové články nemajú tŕne a jeho domovom sú teplé a vlhké oblasti brazílskych trópov, kde bujne rastie ako epifyt v korunách stromov dažďového pralesa. Epifyt je označenie organizmu, ktorý žije prichytený na povrchu živej rastliny. U nás si ale vianočný kaktus užíva pozornosť ako dominanta sviatočnej výzdoby.

Rýchlo sa u nás udomácnil

Tento listový alebo článkový kaktus, ako býva niekedy nazývaný kvôli svojim listovo rozšíreným výhonkom, v našich domovoch výborne prospieva. Pri izbovej teplote okolo 22 stupňov sa cíti takmer ako vo svojej domovine a množstvo svetla pri okne mu spravidla stačí.

Vo vrcholnom lete ale, naopak, vianočné kaktusy často trpia horúčavou a nízkou vzdušnou vlhkosťou. Uvítajú preto pravidelné rosenie a miesto v tieni – najlepšie vonku.

Nájdete aj dvojfarebné kombinácie kvetenstva

Najväčšej obľube a pozornosti sa ako izbová rastlina potom, pochopiteľne, teší v čase kvitnutia okolo Vianoc. Tvorba pukov je vyvolaná skracovaním dní na jeseň. Aby vianočný kaktus vytvoril svoju typickú farbu kvetov, nemali by rastliny s pukmi byť na mieste chladnejšom než 18 stupňov. Na chlad reagujú citlivo predovšetkým žlté a biele odrody: ich kvety potom nemajú typickú farbu, ale sfarbia sa rýchlo do nepeknej vyblednutej ružovej farby.

Túžite sa touto žiarivou kvitnúcou ozdobou pochváliť na zimnom stole? Žiaden strach, vianočný kaktus môžete premiestňovať. Stres z nedostatku alebo prebytku vody alebo výkyvy teploty síce môžu viesť k tomu, že rastline opadajú puky, zmena biotopu ale spravidla nie!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.