Špecifiká ročníka a porovnanie s ročníkom 2017

Pre mnohých vinárov bol ročník 2017 jedným z najkrajších za posledných 20 rokov na našom území. Začiatok roka 2018 tak signalizoval, že by sa mohol priblížiť k predošlému alebo sa mu aspoň vyrovnať, no celoročné podmienky tomu až tak nenaznačovali. Jar bola bez väčších problémov, až pokiaľ sa začiatkom apríla párkrát neprehnala cez územie Malých Karpát, a hlavne v okolí Nitry veľká smršť ľadu a vody. Tá značne skomplikovala nasledujúce mesiace vo vinohrade a zhoršila vegetačné obdobie. Rekordné podmienky však nastali začiatkom augusta, keď pre veľké horúčavy, a tým spôsobené skoršie dozrievanie hrozna, boli mnohí vinári donútení oberať aj o dva týždne skôr, ako bolo zvykom. Jeseň sa nakoniec v regiónoch Malé Karpaty, južné Slovensko a Nitra ukázala ako veľmi vyrovnaná, s dobrou úrodou a teplým koncom leta.

Budú vína ročníka 2018 vhodné na archiváciu?

Ročník bol všeobecne celkom dobrý a pomer kyselín a cukrov v bielych vínach bol vyvážený s dobrým potenciálom. Samozrejme, veľkým ročníkom, ako boli 2017, 2011, 2009 alebo 2006, sa len ťažko vyrovná, ale vína z tohto roka budú vhodné aj do pivnice na zrenie, aj ako príjemný spoločník na leto 2019. Najlepšie dopadli pravdepodobne vína z Malých Karpát, ktoré sa krásne ukážu v aróme a budú svieže, s ideálnym odrodovým charakterom. Ide najmä o červené vína, pri ktorých sa máme o pár rokov na čo tešiť … Čo sa týka archivácie, určite pri niektorých červených vínach odporúčame investovať a počkať zopár rokov na ne vo vašej pivnici!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Tento mladý milovník vína a dobrého jedla pracuje ako someliér/obchodník s vínom. Skúsenosti čerpal v známych reštauráciách a winebaroch ako Elesko Wine Park & Restaurant alebo Winter Wine Club. Pôsobil ako head someliér a barista v spoločnosti Corner&Co a Wineplanet, v súčasnosti najväčšieho distribútora vín v slovenskej gastronómii. Je absolventom mnohých odborných kurzov, ako aj zahraničných vinárskych stáží. V roku 2009 a 2010 sa stal víťazom medzinárodných juniorských somelierských súťaží organizovaných ASSR. Založil značku PlnýPohár a v súčasnosti pôsobí ako obchodný riaditeľ & head someliér Selaví.