„Prichádza k nám veľa pacientov, ktorí si na dovolenke privodia rôzne zranenia pri adrenalínových, ale aj bežných športoch, resp. prichádzajú pre rôzne bolesti po fyzickom preťažení,“ hovorí MUDr. Milan Hric z Nemocnice Malacky.

Práve zvýšená fyzická záťaž počas dovolenkového obdobia môže odmaskovať dovtedy bezbolestné obdobie začínajúceho štádia artrózy. „Je vhodné rešpektovať signály, ktoré nám vlastné telo dáva a pri opakovaných bolestiach po zvýšenej námahe vyhľadať lekárske vyšetrenie. Tak je možné prípadné ochorenie ovplyvniť už v začínajúcom štádiu, kedy sú možnosti liečby širšie,“ odporúča doktor Milan Hric.

To je aj príbeh pána Pavla, ktorý sa rozhodol pre aplikáciu kmeňových buniek do boľavých kolien. Z výsledku bol nadšený nielen on, ale aj všetci v jeho okolí. Opäť sa môže naplno venovať svojej práci a rodine.

Pavol (59) sa celý život živí prácou v oblasti elektroinštalačných, výškových a montážnych prác. „Moje telo je po každodennej namáhavej práci vyčerpané, čo sa odzrkadľuje aj na mojom pohybovom aparáte,“ uvádza pán Pavol.

Bolesti ma prinútili vyhľadať odbornú pomoc

Dlhodobé bolesti kolien, ktoré Pavla začali trápiť krátko po päťdesiatke, ho prinútili, aby túto situáciu začal riešiť. „Moje okolie ma veľmi podporovalo pri rozhodovaní podstúpiť aplikáciu kmeňových buniek, keďže sami videli, ako ma bolesti obmedzujú v pohybe. Spoločne sme hľadali to najlepšie riešenie,“ spomína na rozhodnutie absolvovať zákrok pán Pavol, u ktorého krátko pred operáciou nastalo rapídne zhoršenie stavu. „Veľké bolesti mi spôsobovalo ohýbanie kolena pravej nohy, cítil som v ňom ťahanie a trápili ma kŕče. Mal som problém dokonca aj so samotným našliapnutím na nohu,“ opisuje zmenu svojho zdravotného stavu pán Pavol, ktorý sa na zákrok objednal doslova v hodine dvanástej.

Pred operáciou mal pán Pavol rešpekt, nie však strach. „Každý zákrok sa spája s niečím, čo sme ešte nezažili, nevieme, čo nás čaká,“ vysvetľuje a dodáva, že mal rovnaké pocity. Veril však, že operácia dopadne úspešne a zbaví ho bolesti.

Kvalita služieb v Nemocnici Malacky ma milo prekvapila

„Prístup doktora Hrica, ktorý zákrok realizoval, bol naozaj špičkový. Rovnako ako služby, informovanosť a vybavenosť nemocnice,“ hodnotí pán Pavol z pohľadu pacienta a bez váhania reaguje, že pre zákrok by sa určite rozhodol znova.

Po aplikácii kmeňových buniek nastalo u pána Pavla výrazné zlepšenie, hoci pri zmene počasia ešte občas pociťuje bolesť. Zákrok podstúpil pred piatimi mesiacmi, pričom prvé zmeny k lepšiemu sa dostavili už tri týždne po aplikácii. „So stavom po aplikácii som veľmi spokojný. Môžem ju všetkým len odporučiť. Mám vnúčatá, ktoré si vyžadujú veľa pozornosti, potrebujú pobyt v prírode a rady skúšajú nové veci. Pred zákrokom som tieto aktivity nezvládal. Teraz sa svojej rodine a práci, ktorú mám naozaj rád, môžem venovať naplno. Neviem si predstaviť, že by som zostal nejakým spôsobom indisponovaný,“ dodáva Pavol.

„Za všetko Nemocnici Malacky ďakujem a prajem im veľa spokojných pacientov, ktorí budú rovnako nadšení ako ja.“

Pacient na prvom mieste

„Spokojnosť pána Pavla so zákrokom a zlepšenie jeho zdravotného stavu ma teší. Mojím cieľom je, aby sme ako profesionálny tím pomáhali ľuďom s bolesťami kĺbov. Je pre mňa dôležité, aby pacienti cítili našu odbornosť nielen počas samotného zákroku, ale i v rámci predoperačných vyšetrení, pooperačnej starostlivosti a kontroly výsledkov,“ hovorí MUDr. Milan Hric, ktorý sa liečbe kmeňovými bunkami v Nemocnici Malacky venuje od roku 2015. V priebehu štyroch rokov týmto spôsobom liečil už viac ako 450 pacientov. „Nestretli sme sa s nijakými komplikáciami, nevyskytli sa žiadne nežiadúce účinky a podľa našich štatistík evidujeme približne 80 % spokojnosť s výsledkom liečby. Po rokoch praxe a dobrých referenciách od pacientov môžem povedať, že liečbe kmeňovými bunkami dôverujem. Z praxe viem, že táto inovatívna liečba má veľa pozitívnych účinkov a predpokladám, že sa jej použitie bude rozširovať aj do iných odborov na liečbu ďalších diagnóz,“ dodáva doktor Hric.

Na bezplatnú konzultáciu u MUDr. Hrica sa môžete objednať na čísle 0800 30 00 30 alebo na www.liecbabunkami.sk.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

MUDr. Milan Hric
Všetky články autora
MUDr. Milan Hric má atestáciu l. stupňa zo všeobecného lekárstva a atestáciu l. a II. stupňa z chirurgie. Promoval na Karlovej Univerzite Praha na Lekárskej fakulte v Hradci Králové. Od roku 2007 pôsobí v Nemocnici Malacky ako chirurg a vedúci lekár Komplexu operačných sál. Od roku 2015 sa venuje liečbe kmeňovými bunkami, zároveň je lekárom juniorských ženských futbalových reprezentácii SR.