Tešili ste sa na čas, keď deti odídu z domu a vy budete mať znovu čas na koníčky a záľuby, ktoré ste s partnerom kedysi zdieľali? Zájsť si na prechádzku do prírody, do divadla, na dovolenku… Lenže realita je iná. Keď už po dlhom prehováraní niekam vyrazíte, pozeráte sa na znudenú tvár svojej drahej polovičky, ktorá všetky svoje činnosti s chuťou obmedzila na nejaké to dobré jedlo, pitie, „gaučovanie“ a televíziu. Lenže na to sa vy cítite ešte príliš mladé. Tesne po šesťdesiatke to zažila aj pani Elena. „Trápilo ma to. Nemám nič proti domácim večerom v papučiach, ale nesmie to byť stále. Prosila som, prehovárala, ale veľmi som nepochodila,“ rozpráva. Psychológovia v takýchto prípadoch ponúkajú riešenie. „Ak máte pocit, že je čoraz ťažšie sa s manželom dohodnúť na aktívnom trávení voľného času, máte niekoľko možností. Vzdať svoje nadšenie, prispôsobiť sa partnerovi a byť s ním doma, alebo sa nenásilným spôsobom pokúsiť o kompromis,“ vyratúva možnosti psychologička Ornella Lehnertová. Stredná cesta sa síce nehľadá ľahko, ale nie je to nemožné. Základom je opäť komunikácia.

Nájdite s mužom vhodný kompromis

„Skúste sa porozprávať o tom, ktoré aktivity by partnera bavili a bol by ich ochotný raz za čas podniknúť, a ako by na oplátku chcel tráviť čas on,“ nabáda odborníčka. Vymeňte jednoducho jednu svoju obľúbenú aktivitu za tú jeho a snažte sa ho aj doma viesť k zábavnejším večerom, než je len blikajúca televízna obrazovka. Zahrajte sa s ním napríklad karty alebo inú spoločenskú hru. A keď si s vami vyrazí von, nenechajte to bez povšimnutia. „Ak si urobíte spoločný výlet či návštevu kina, nezabudnite partnera náležite pochváliť a oceniť. Predsa sa len vzdal určitého komfortu,“ upozorňuje Lehnertová. Nie vždy je ale možné partnera k niečomu novému priviesť natrvalo. A po chvíli sa pecivál opäť vráti k svojmu stereotypu. To potvrdzuje aj Elena. „Raz alebo dvakrát som ho síce niekam vytiahla, ale potom ho to prestalo baviť a boli sme tam kde predtým,“ priznáva.

Keď nechce ísť on, choďte s priateľmi

V takom prípade nemá zmysel partnera do akcie nútiť. Je dôležité sa dohodnúť, že síce akceptujete jeho rozhodnutie, ale vy potrebujete na svoje aktivity priestor. To, že ho baví byť celý deň doma, neznamená, že to bude uspokojovať aj vás. „Pre tieto prípady je dobré mať záložný plán v podobe priateľov, s ktorými potom budete svoje plány realizovať,“ odporúča psychologička. Nakoniec budete spokojní obaja. On získa svoj pokoj a vy zase zážitky, o ktorých mu môžete aspoň rozprávať. Buď ho tým inšpirujete a nenápadne zmeníte jeho myslenie, alebo si obaja užijete to svoje a potom môžete zažiť príjemný večer pri rozprávaní o tom, aký ste mali deň.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.