Možno si poviete, veď mám v byte čisto, pravidelne vysávam, utieram prach, čistím kúpeľňu, tak načo ďalšie aktivity? A navyše koncom roka, keď sa zo všetkých kútov valí kopec iných povinností? Už naše babičky však vedeli, že priestor, v ktorom žijeme, treba niekoľkokrát do roka podrobiť dôkladnej hĺbkovej očiste, zbaviť sa starých vecí a nánosov. Robili tak pri príležitosti významných sviatkov, kam patria aj Vianoce. A upratovanie vo veľkom štýle má svoj zmysel aj dnes – pomáha umocniť atmosféru, pocit pohody, dáva vyniknúť sviatočnému stolovaniu, výzdobe, nálade… Presvedčili sme vás?

Tak fajn, ale kým sa do upratovania vrhnete, najskôr si vypracujte upratovací plán. Áno, je to dôležité aj v prípade, že sama seba hodnotíte ako spontánny typ. Do plánu zahrňte stratégiu, postup, jednotlivé činnosti aj časový rozvrh všetkých prác. Harmonogram vyveste na rodinnú nástenku alebo na chladničku a jednotlivé body svedomito odškrtávajte – s každou vybavenou položkou sa zvýši vaša radosť z blížiacich sa sviatkov. Zároveň sa zníži hladina stresových hormónov pri pocite, že tento rok to bude iné a všetko stihnete, dokonca aj s vareným vínom a cigánskou na vianočných trhoch.

Dôležitým bodom príprav na veľké upratovanie je aj nákup čistiacich prostriedkov – voľte radšej univerzálne, ušetríte tak nemalé financie. Prácu vám uľahčí dostatok kvalitných handričiek a hubiek, funkčná stierka na okná, nezabudnite dokúpiť vrecká do vysávača, škatule na odloženie nepoužívaného oblečenia a vecí či nový mop miesto toho starého, vypĺznutého. A určite si zaobstarajte niekoľko párov gumených rukavíc, ochránia jemnú pokožku rúk pred vysušením, ale aj ekzémom či inými kožnými problémami.

Mesiac pred sviatkami – zbavte sa zbytočností

Keď začnete s upratovaním včas, môžete si dovoliť povyhadzovať zbytočnosti. Začnite predizbou a nemilosrdne sa zbavte všetkých vychodených topánok, deravých papúč, osamelých rukavíc či šatiek, ktoré sú príliš krikľavé alebo naopak nudné na to, aby ste ich nosili. Na vešiaku nechajte len bundy a kabáty, ktoré si aktuálne obliekate, všetko ostatné uložte do skrine, zásuviek, úložných boxov. Čím viac voľného priestoru vo vstupnej hale či predsieni zostane, tým lepšie.

Vo vyhadzovaní môžete pokračovať aj v spálni, samozrejme, v šatníku, v detskej izbe, kuchyni a špajzi a všade tam, kde sa počas roka určite stihlo nahromadiť množstvo zbytočností. Popri tom všetky police, dvierka, zásuvky a ich úchytky poumývajte teplou vodou s troškou saponátu. Dôkladne vyčistite chladničku a mrazničku.

Ďalším skladom nepoužívaných vecí je kúpeľňa, nemilosrdne sa zbavte všetkých rúžov, špirál, mejkapov a iných kozmetických prípravkov po záruke či takých, ktoré nepoužívate.

3 týždne pred sviatkami – luxusný výhľad

Ďalším bodom na zozname môže byť zmetanie pavučín vo všetkých miestnostiach, najlepšie vlhkou handrou namotanou na zmetáku. Môžete steny aj povysávať, nastavte však vysávač na menší výkon.

Pozornosť si zaslúži tiež elektronika, opatrne odstráňte prach zo zadných častí počítača, televízora a hudobných prehrávacích zostáv. Potom prejdite na okná. Kým vydrhnete rámy, parapety a vyleštíte sklá, dajte oprať záclony a závesy. Nezabudnite ani na okenné sieťky proti hmyzu. Podľa sily znečistenia ich pretrite mokrou handrou alebo ich vo vani osprchujte a nechajte usušiť. Žalúzie zatiahnite smerom dole a prebehnite mokrou handrou, potom ich retiazkou zatiahnite smerom hore a ešte raz utrite, je to efektívnejšie ako utierať lamelu za lamelou. Dôkladne poumývajte aj radiátory a všetky kryty na lampách.

Pozornosť si zaslúžia aj izbové kvety. Tie v menších črepníkoch nanoste do vane a osprchujte vlažnou vodou, kvetom vo väčších nádobách pretrite vlhkou handričkou listy. Na záver upratovacieho dňa ešte poumývajte zárubne a dvere, vyleštite kľučky, umyte vypínače.

 

2 týždne pred sviatkami – periny aj matrace

Vytepujte koberce a sedačky, povyberajte knihy z políc, police utrite, knihy jemne povysávajte od prachu. O takomto čase už asi máte väčšinu vianočného pečiva a cukroviniek napečených, takže na rad môže prísť čistenie sporáka a najmä rúry. Nezabudnite ani na hriankovač, toastovač, mikrovlnku. Odkvapkávač na riad zbavte vodného kameňa, skontrolujte, či sa na ňom neusádzajú plesne.

V spálňach prezlečte periny, predtým povysávajte matrace. Ešte raz poutierajte prach z vonkajších plôch skriniek, poličiek, vnútorných okenných parapetov. V kúpeľni vydrhnite vaňu, umývadlo, kachličky, toaletnú misu, vymeňte uteráky a koberček pred vaňou za čisté. Vyleštite zrkadlá. Na záver povysávajte podlahy a umyte ich. Profesionálni upratovači odporúčajú začínať v najvzdialenejšom rohu miestnosti a presúvať sa smerom ku dverám. Mop oplachujte vo vedre po umytí plochy veľkej približne meter štvorcový. A keď vám všetko toto nestačilo a chcete mať pocit, že váš byt je dokonale čistý, deň pred sviatkami bleskovo prebehnite mokrou handrou dvierka aj pracovnú plochu kuchynskej linky, varnú dosku sporáku, umyte umývadlo, vaňu, záchod a zotrite prach z nábytku v obývačke.

Aby všetko klapalo,… 

…pustite si pri upratovaní nejakú rytmickú hudbu. V rámci plánovania si môžete urobiť výber skladieb a nahrať špeciálny set, ktorý vás nabije energiou.

…upratovanie berte ako zábavu. No dobre, sú to kecy, tak ho berte aspoň ako užitočný pohyb, pri ktorom sa vám možno podarí aj nejaké to kilo schudnúť.

…zapojte všetkých členov rodiny. Motivovať ich môžete večerou v reštaurácii, kam zájdete na záver upratovacej akcie. Alebo dobrým filmom, ktorý si večer spoločne pozriete.

…už deň vopred nakúpte a pripravte jedlo, aby ste upratovanie nemuseli prerušovať kvôli vareniu.

…veľké upratovanie môžete zveriť špecializovanej firme. Myslite však na to, že objednať sa treba najneskôr mesiac vopred.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.