Málokto z vás asi tuší, že tento ostrovček s plochou desiatich štvorcových kilometrov zažíval svoje slávne obdobie už v rímskych dobách. Obľúbili si ho hneď dvaja cisári – Augustus a potom Tiberius, ktorý sa tam usadil a riadil stadiaľ svoju gigantickú ríšu. Dodnes tu môžete obdivovať rezidenciu, ktorú si nechal postaviť – Villu Jovis a aj mnoho ďalších. Ako vieme, rímska ríša zanikla,  a tak dočasne upadla aj popularita malého ostrovčeka Capri.

 

Lenže – kvalita sa predsa len nezaprie! Začiatkom 19. storočia znova ožila spomienka na úchvatnosť Modrej jaskyne a turisti sa sem začali hrnúť. Vstup do 54 metrov dlhej jaskyne je iba meter nad hladinou mora, a tak keď nie sú vlny a vy na loďke alebo člne vplávate do osvetlenej jaskyne, budete žasnúť. Uvidíte pred sebou neskutočne azúrovú vodu – je to priam magický zážitok!

 

Na Capri sú dve najväčšie mestá – rovnomenné Capri a vyššie položené Anacapri. Centrom ostrova (s približne 7 000 obyvateľmi), kam sa dostanete z prístavu Matina Grande lanovkou alebo pešo. Lanovka sa končí pri Piazza Umberto I., námestí, kde býva najživšie. Obchodíky, kaviarne, terasy, bary – slovom, Taliansko, ako sa patrí. Ak si tu v sezóne nájdete miesto na posedenie, potom si ozaj vychutnáte tú „štebotajúcu“ atmosféru i výbornú kávu. Medzi obchodíkmi so suvenírmi uvidíte takisto nespočetné menšie parfumérie. Na Capri je totiž tradičná výroba (a rovnako aj predaj) parfumov z prírodných surovín. Privoňajte si, kúpte a potom sa už vyberte na prechádzku medzi Tiberiovou vilou, kláštorom Certosa di San Giacomo, v ktorom je múzeum s obrazárňou, a kostolom San Stefano. Všade je to pár (desiatok) minút chôdze a sprevádzať vás budú ojedinelé výhľady na Tirenské more i krajinu.

Až dôjdete k Ville Jovis, prejdite ešte kúsok ku skalnej bráne Arco Naturale a zbehnite až do jaskyne Matromania. Dostanete sa do nej suchou nohou a bude sa vám páčiť, v lete už len pre chládok, ktorý panuje vnútri. Dajte sa nasmerovať i do Augustových záhrad, azda najkrajšieho miesta na ostrove. Očaria vás flórou, ale i prekrásnymi výhľadmi – napríklad na biele vápencové Faragliony. To sú útesy vyčnievajúce z mora, ktoré nazvali Tlsťoch, Starý mládenec a Hviezda.

 

Zo záhrad pokračujte slávnou cestičkou Via Krupp, ktorá sa vinie v serpentínach okolo skalných stien až k najobľúbenejšej časti a k prístavu Marina Piccola. Pozemky a vily okolo neho si kupujú samí boháči. Vy si tu však rozložte uterák na najväčšej, príjemnej pláži a ponorte svoje telá do vĺn.

 

Potom, osviežení, sa vyvezte autobusom (za 1,3 €) do lacnejšieho Anacapri. Výlet bude stáť za to už kvôli tomu jednému… Vystúpte na Piazza Vittoria a priamo stadiaľ vedie lanovka na najvyšší vrchol ostrova Monte Solaro (589 m n. m.). Môžete si kúpiť spiatočný lístok (za 6,50 €), alebo sa odvezte len hore (za 5 €) a dolu „iba zbehnite“ po tisícke schodov. Jedno je isté – tam hore na vás čakajú (okrem zvyškov opevnenia a reštaurácie) výhľady pre bohov. V diaľke zbadáte napríklad Sorrentský polostrov, Faragliony, susedný ostrov Ischia, vinice, domy a záhrady plné citrusov, ktoré voňajú doďaleka.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.