Oboch sme sa spýtali:

  1. S akým pocitom ste prijali ocenenie. Prekvapilo vás?
  2. Na čo ste dosiaľ najviac hrdý vo svojej práci?

RNDr. Gabriel Minárik, PhD., manažér rozvoja lekárskej genetiky v Medirexe

  1. Veľmi, pretože už to, že som sa dostal do takejto ankety, ma prekvapilo, keďže sa cítim byť ešte vo fyzickom a v profesijnom veku, keď sa ocenenia tohto typu zvyčajne nezískavajú. Vzhľadom na to boli aj moje pocity rozporuplné. Na jednej strane ma to potešilo, pretože to bolo spojené s pocitom zadosťučinenia za moju prácu, ktorej sa dlhodobo venujem. Zároveň som nadobudol pocit silného záväzku, že je v nej potrebné ešte intenzívnejšie pokračovať a ocenenie si zaslúžiť.
  2. Som hrdý najmä na to, že sa mi za obdobie profesionálneho pôsobenia v oblasti molekulárno-genetického výskumu a diagnostiky podarilo riešiť najaktuálnejšie témy a byť vždy súčasťou popredných pracovných skupín prinášajúcich nové riešenia a laboratórne testy dovtedy dostupné len v najvyspelejších krajinách sveta, ktoré sa aj mojím pričinením stali dostupné aj pre ľudí žijúcich na Slovensku.

RNDr. Gabriel Minárik, PhD.

 

RNDr. Tomáš Szemes, PhD., vedie laboratórium genomiky a bioinformatiky vo Vedeckom parku UK v Bratislave

  1. Prekvapilo a potešilo. Tento typ ocenení totiž dostávajú najčastejšie významné osobnosti z oblasti kultúry a spoločenského života. Práca a prínos vedcov ostávajú často v anonymite, ich význam vníma zvyčajne len úzka skupina špecialistov v danej oblasti. Práca vedcov však pomáha významne zlepšovať mnohé aspekty života nás všetkých, a preto si myslím že si pozornosť verejnosti zaslúži. Je mi cťou, že som bol ocenený spolu s viacerými laureátmi, ktorých vnímam ako významné osobnosti kultúry ešte z mojich detských čias.
  2. Je to predovšetkým zavedenie a rozbehnutie pokročilého neinvazívneho testu pre tehotné – TRISOMY testu do klinickej praxe u nás. Niečo, čo v roku 2008 bol len plán z ríše snov, teda poskytovať test na identifikáciu závažných genetických porúch plodu využívajúci krv matky, sa podarilo s pomocou mojich skvelých kolegov a spolupracovníkov zmeniť na skutočnosť. Bol by som rád, keby náš príklad inšpiroval mladších kolegov vedcov k realizácii ich snov, a to napriek nie ľahkým podmienkam pôsobenia vo vede na Slovensku.

RNDr. Tomáš Szemes, PhD.

Obom srdečne gratulujeme!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...

O autorovi