Oboch sme sa spýtali:

  1. S akým pocitom ste prijali ocenenie. Prekvapilo vás?
  2. Na čo ste dosiaľ najviac hrdý vo svojej práci?

RNDr. Gabriel Minárik, PhD., manažér rozvoja lekárskej genetiky v Medirexe

  1. Veľmi, pretože už to, že som sa dostal do takejto ankety, ma prekvapilo, keďže sa cítim byť ešte vo fyzickom a v profesijnom veku, keď sa ocenenia tohto typu zvyčajne nezískavajú. Vzhľadom na to boli aj moje pocity rozporuplné. Na jednej strane ma to potešilo, pretože to bolo spojené s pocitom zadosťučinenia za moju prácu, ktorej sa dlhodobo venujem. Zároveň som nadobudol pocit silného záväzku, že je v nej potrebné ešte intenzívnejšie pokračovať a ocenenie si zaslúžiť.
  2. Som hrdý najmä na to, že sa mi za obdobie profesionálneho pôsobenia v oblasti molekulárno-genetického výskumu a diagnostiky podarilo riešiť najaktuálnejšie témy a byť vždy súčasťou popredných pracovných skupín prinášajúcich nové riešenia a laboratórne testy dovtedy dostupné len v najvyspelejších krajinách sveta, ktoré sa aj mojím pričinením stali dostupné aj pre ľudí žijúcich na Slovensku.

RNDr. Gabriel Minárik, PhD.

 

RNDr. Tomáš Szemes, PhD., vedie laboratórium genomiky a bioinformatiky vo Vedeckom parku UK v Bratislave

  1. Prekvapilo a potešilo. Tento typ ocenení totiž dostávajú najčastejšie významné osobnosti z oblasti kultúry a spoločenského života. Práca a prínos vedcov ostávajú často v anonymite, ich význam vníma zvyčajne len úzka skupina špecialistov v danej oblasti. Práca vedcov však pomáha významne zlepšovať mnohé aspekty života nás všetkých, a preto si myslím že si pozornosť verejnosti zaslúži. Je mi cťou, že som bol ocenený spolu s viacerými laureátmi, ktorých vnímam ako významné osobnosti kultúry ešte z mojich detských čias.
  2. Je to predovšetkým zavedenie a rozbehnutie pokročilého neinvazívneho testu pre tehotné – TRISOMY testu do klinickej praxe u nás. Niečo, čo v roku 2008 bol len plán z ríše snov, teda poskytovať test na identifikáciu závažných genetických porúch plodu využívajúci krv matky, sa podarilo s pomocou mojich skvelých kolegov a spolupracovníkov zmeniť na skutočnosť. Bol by som rád, keby náš príklad inšpiroval mladších kolegov vedcov k realizácii ich snov, a to napriek nie ľahkým podmienkam pôsobenia vo vede na Slovensku.

RNDr. Tomáš Szemes, PhD.

Obom srdečne gratulujeme!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi