Bolesti chrbta sú daňou za náš životný štýl

Tieto činnosti dávajú zabrať pohybovému aparátu a pacientov s bolesťami chrbtice v nemocniciach neustále pribúda. Pacienti, ktorí dlhodobo trpia nejakým vážnejším ochorením, sa v nemocniciach môžu spoľahnúť na profesionálnu starostlivosť odborných fyzioterapeutov. Práca fyzioterapeuta zahŕňa rehabilitáciu ako veľmi široký komplex liečebnej terapie a obsahuje elektroliečbu, individuálny telocvik, mäkké mobilizačné techniky, strečing, cvičenia vo vode, reflexné masáže. Vyštudovaní odborní fyzioterapeuti s pacientmi cvičia a snažia sa svaly dostať do pôvodného stavu – oslabené posilniť a skrátené vytiahnuť. Primárka Helena Lesayová, ktorá od roku 2004 vedie fyziatricko-rehabilitačné oddelenie v nemocnici v Malackách, hovorí: „Neustále nám pribúdajú pacienti, naše oddelenie sme rozšírili, máme viac prístrojov a prijali sme nových fyzioterapeutov. Máme pacientov už od narodenia až po seniorov“.

 

Pohyb áno, je pre chrbticu prirodzený, ale opatrne

Nedostatok pohybu si ľudia snažia vynahradiť nepravidelným športovaním, ale takýto druh fyzickej aktivity nemusí vždy padnúť na úžitok, najmä ak nevieme zhodnotiť svoj zdravotný stav a fyzickú silu. „Veľmi neubezpečené z dlhodobého hľadiska je aj nadmerné zaťažovanie stále rovnakých svalov. Je dôležité posilňovať všetky svaly rovnomerne. Celé svalstvo by malo byť v súhre, v rovnováhe. Je to ťažké dosiahnuť, ale je to ideálne pre telo. Treba si predovšetkým dať pozor na držanie tela a posilňovať hlavne oslabené svaly. Najlepšie je ale nechať si poradiť od odborníka, ktorý sa na vás pozrie a povie, čo by ste mali posilniť. Mala som už aj poškodené platničky z jogy“, vysvetľuje primárka Lesayová.

Zverte sa do rúk odborníkom

Dobrou prevenciou, ako sa vyhnúť problémami s pohybovým aparátom, sú strečingové cvičenia a kvalitná masáž, minimálne dva razy do mesiaca. Uprednostniť by ste mali skôr vyštudovaného rehabilitačného odborníka alebo fyzioterapeuta, ako sa zveriť do rúk len pracovníkom s kurzom. Pozor si dajte aj na thajskú masáž, ktorá môže ubolenej chrbtici ešte viac ublížiť.

V malackej nemocnici poskytujú na profesionálnej úrovni masážne a rehabilitačné služby pod vedením pani primárky Lesayovej rehabilitační a fyzioterapeutickí pracovníci s dlhoročnými skúsenosťami. Účinné a veľmi obľúbené sú napríklad klasická a reflexná masáž, lymfodrenáž, aplikácia parafínu či rašelinového obkladu. V rámci tzv. doplnkovej, čiže platenej starostlivosti si môžu klienti dopriať aj elektroliečbu, ultrazvuk alebo aj akupunktúru.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi