• Výterové (PCR) testy pomáhajú identifikovať infikovaných ľudí (v súčasnosti jediná spoľahlivá cesta, ako zistiť prítomnosť koronavírusu v organizme)
  • Sérologické testy odhaľujú tých, ktorí mali infekciu alebo sa s ňou stretli, a tak si vybudovali protilátky

PCR test odkrýva prítomnosť vírusového genetického materiálu vo vzorke pacienta z nosa a hrdla (vďaka tým známym dlhým tenkým paličkám s vatičkou, ktorých sa mnohí tak zbytočne boja). Táto technika je vo všeobecnosti veľmi citlivá, schopná určiť skutočne pozitívne prípady a zabrániť falošne negatívnym výsledkom.

Ak je PCR test pozitívny, výsledok je s veľkou pravdepodobnosťou správny. Aj keď ide o najcitlivejší test, i ten má svoje limity.

Dôležité je napr. správne načasovanie, správne vykonaný odber a uskladnenie vzorky pred samotnou analýzou. Ak sa niekde tu urobí chyba, môže to spôsobiť falošne negatívny výsledok,“ vysvetľuje medicínska riaditeľka laboratórií Medirex RNDr. Elena Tibenská, PhD.

Sérologické testy majú význam pri identifikácii, či sa pacienti stretli s ochorením, respektíve, v akom štádiu ochorenia sa nachádzajú. „Týmito testami kontrolujeme ich imunologický status voči vírusu.

Informácia o tom, aká časť populácie prekonala ochorenie a má voči nemu pravdepodobne vytvorenú imunitu, môže byť kľúčová pri rozhodovaní, aké opatrenia prijímať v súvislosti s hrozbou ďalšieho šírenia ochorenia,“ spresňuje E. Tibenská. Rozvoj protilátok však trvá určitý čas a závisí od zdravotného stavu a predchádzajúceho vystavenia organizmu podobným infekciám.

Podľa svetových štúdií väčšina infikovaných ľudí začína tvoriť protilátky medzi 7. až 11. dňom od nakazenia. Organizmus si ako odozvu na ochorenie tvorí tri typy protilátok – IgM, IgA a IgG.

Tie sa objavujú v rôznych štádiách od stretnutia s vírusom. A práve v spomínanom Medirexe zavádzajú dva typy takýchto testov.

Prvý skúma, či pacient mal koronavírus SARS-CoV-2 a akú má hladinu protilátok IgG. Druhý, komplexnejší, odkryje akútnu aj prekonanú infekciu – ukáže hladinu všetkých troch protilátok IgM, IgA a IgG.

Ak teda aj výter neukáže, že ste infikovaní, sérologický test môže ešte stále odhaliť, že vírus prekonali. Je dôležitý ale aj pre infikovaných ľudí, ktorí nemajú príznaky ochorenia, a preto môžu predstavovať riziko pre ďalšie šírenie vírusu.

„Laboratóriá Medirex sa snažia byť nápomocné pri napĺňaní efektívnej stratégie testovania populácie na vírus SARS-CoV-2. Apelujeme na verejnosť, aby ľudia boli zodpovední a v prípade, že sa chcú dať otestovať, brali do úvahy rozdiely medzi testami,“ doplnil Ing. Jozef Gavlas, MSc., riaditeľ laboratórií Medirex.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi