Plzeň patrí už celé stáročia k najvýznamnejším českým mestám a vďaka svoj­mu bohatstvu prechádza stálymi premenami. V posledných desaťročiach sa zo sivého priemyselného centra stala farebná rozkvitnutá kráska.

Centrum sa pýši ­starými pamiatkami

Dnes sa pýši pozoruhodným súborom výnimočných pamiatok spojených často aj s českými rekordmi. Plzeň je mesto s viac ako 700 rokov starou históriou, čo sa odráža najmä na architektúre centra, kde sú pamiatky jedna vedľa druhej. Dominantou Námestia republiky je Katedrála sv. Bartolomeja, ktorá sa môže okrem iného pochváliť najvyššou kostolnou vežou v Česku! Veža meria 102,26 m a je možné prezrieť si ju zvnútra. Na tom istom námestí môžete nav­štíviť Múzeum bábok so slávnym Spejblom a ­Hurvínkom!

 

Pivo z celkom inej stránky

Pri potulkách Plzňou si treba určite urobiť čas na návštevu tamojšej synagógy. Ide o najväčšiu pamiatku svojho druhu v Česku. Dokonca je tretia najväčšia v Európe a piata na svete! O výnimočnosti tejto stavby svedčí aj to, že v roku 1992 bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku Českej republiky. Potom najmä oteckov isto nadchne návšteva pivovaru. Tu sa môžete zúčastniť napríklad školy čapovania a prejsť si prehliadkovú trasu. Interaktívna zmyslová expozícia vás zoznámi s históriou i modernou prevádzkou.

Zaujímavý zážitok ponú­ka exkurzia do interiérov navrhnutých architektom Adolfom Loosom. Môžete obdivovať jedinečný prvorepublikový dizajn.

 

Ako to vyzeralo po prvej svetovej vojne? 

Každý z interiérov navrhnutých pre bohatých investorov má navyše svoj osobitý príbeh. V ňom sa prelínajú často tragické súkromné ​​osudy jednotlivcov s dramatickými udalosťami pred 2. svetovou vojnou, počas nej i po komunistickom prevrate.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.