„Mala som úplne štandardný priebeh prvého trimestra tehotenstva a s priateľom sme sa na bábätko veľmi tešili. Prvý problém však nastal hneď pri triple testoch. Pravdepodobnosť, že sa mi narodí dieťa s Downovým syndrómom, bola 1 ku 30. Bol to pre mňa šok a nevedela som, čo robiť. Musím sa priznať, že po rozume mi chodilo všetko možné, bola som zúfalá a veru pomyslela som aj na to, že ak by to tak bolo, tak by som asi podstúpila interrupciu. O tejto veci som, samozrejme, povedala aj svojmu priateľovi. Jemu sa to zo začiatku nepáčilo, hovoril, že aké sa bábätko narodí, také bude a budeme ho ľúbiť. Potom som mu však vysvetlila, že ak by sa ukázala jedna z tých porúch, bohužiaľ viem, že ja by som to nezvládla. Možno to vyznie sebecky, že chcem mať radšej zdraví dieťa ako postihnuté, ale nedokázala by som sa pozerať celý život na naše dieťa, ktoré je choré, nemôže plnohodnotne využívať všetko, čo bude mať k dispozícii. Keď vidím v televízii rôzne príbehy, obdivujem matky, ktoré to horko-ťažko zvládajú a najmä tie detičky, ktoré len tak bezvládne ležia. Ja som dosť citlivá osoba a myslím si, že by ma to zlomilo.

O TRISOMY testoch som sa dozvedela od svojej kamarátky, ktorá tento test absolvovala pred dvomi rokmi. Porozprávala mi, že ide len i jednoduché odobratie krvi bez akejkoľvek traumy a záťaže pre budúcu mamičku. Jeho vyhodnotenie je rýchle a spoľahlivé. Na základe toho, čo mi povedala, som nemala nad čím váhať. Vyhľadala som si stránku www.trisomytest.sk, kde som sa podrobne dočítala o všetkom, ba dokonca som tam našla aj zoznam všetkých gynekológov, ktorí tento test na Slovensku vykonávajú. Medzi nimi bol aj ten môj, čo ma veľmi potešilo.

Ďalší týždeň som už napäto sedela u svojho gynekológa. Samozrejme, mi to hneď odporučil, že určite by som to mala využiť. Takže už mi nič nebránilo ísť. Priateľ si bol istý, že bude všetko v poriadku, ja v kútiku duše tiež, ale predsa maličká pochybnosť, čo ak. Testy prebehli skutočne tak, ako deklarujú, sestrička aj pán doktor boli veľmi milí, všetko mi podrobne vysvetlili, odobrali krv a o 4 dni mi zavolali a oznámili výsledky. Tie boli, našťastie, v poriadku a dnes už vďaka tomuto testu vieme aj to, že čakáme dievčatko. 🙂

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 2.2/5. From 32 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi