Budova so špecifickým štýlom

Projektantom a staviteľom tejto hrazdenej stavby s prvkami eklektizmu bol významný architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty, ktorý naprojektoval okrem iných stavieb vo Vysokých Tatrách aj Téryho chatu v Malej Studenej doline. Budova hotela však bola osobitá svojím charakterom – jej neorenesačný štýl sa netradične spájal s detailmi švajčiarskeho štýlu. Investorom stavby bola Spišská banka v Levoči a celková investícia predstavovala 85 000 forintov (kvôli predstave – jedna noc v jedno alebo dvojlôžkovej izbe stála 1 – 3 forinty). V tejto krásnej budove sídlilo riaditeľstvo kúpeľov, pošta s telegrafom, nachádzali sa tu aj byty pre personál. Dlhé roky bol hotel najlepšie vybaveným hotelom vo Vysokých Tatrách. Jeho hostia mali okrem výhľadu na Lomnický štít aj výhľad na netypické centrum osady – vzorne upravený promenádny park.

Z kúpeľov sa stal lazaret

Nasledujúce obdobie sa nieslo v duchu obrovského rozmachu turizmu vo Vysokých Tatrách. 7-kilometrová dostihová dráha, golfové ihriská, strelnica na holuby, neskôr sánkarské a bobové areály – to všetko sa nachádzalo v okolí Tatranskej Lomnice. Obrovský zlom však priniesla prvá svetová vojna, keď sa kúpele premenili na lazaret zranených vojakov a ubytovňu na výcvik strelcov. Mnohé tatranské budovy boli zatvorené a opustené.

Do hotela zavítal Burian aj Masaryk

V 30. rokoch 20. storočia mal v Hoteli Lomnica kanceláriu riaditeľ Štátnych kúpeľov Tatranská Lomnica Juraj Országh, ktorý sa spolu s bratom Jozefom angažoval aj za výstavbu lanovky na Lomnický štít. Vďaka dobrému vybaveniu i miernemu horskému podnebiu sa osada stala centrom tatranského spoločenského a kultúrneho života s častými návštevami domácich i zahraničných štátnikov a významných osobností. Svojou návštevou ju poctil v januári 1923 prezident Masaryk s dcérou Alicou, v sprievode ministra zahraničných vecí Edvarda Beneša, a pretože sa mu v hoteli páčilo, vrátil sa ešte aj v roku 1930.  Personál hotela ešte dlho spomínal na pravidelné návštevy českého komika Vlastu Buriana, ktorý dokázal svojím neopakovateľným humorom vytvoriť jedinečnú atmosféru hotela s vlastným „genius loci“.  V tomto období sa v hoteli nachádzala predajňa kozmetiky, textilu, hračiek a suvenírov, holičstvo a kaderníctvo, ba dokonca aj lekáreň.

 Po 2. svetovej vojne začal hotel chátrať

Po udalostiach 2. svetovej vojny sa v roku 1948 stali všetky zariadenia cestovného ruchu celospoločenským vlastníctvom. Hotel Lomnica prešiel správou viacerých štátnych podnikov (najprv Slovenské hotely, neskôr reštaurácie a jedálne, následne správu prebral národný podnik Turista, za ním podnik Tatranské hotely a Interhotel Tatry), až kým sa nedostal po privatizácii do súkromných rúk. Tie ho však nedokázali ani zveľadiť, ani rozvíjať ďalej. Ba práve naopak – doviedli ho k tomu, že boli postupne všetky jeho prevádzky zatvorené a nakoniec sa hotel vôbec nevyužíval a chátral. Vľúdne k nemu boli snáď iba bociany, ktoré sa zahniezdili v jednom z komínov.

Život mu prinavrátili až v roku 2015

Dlhé roky hotel smutne čakal na to, kým mu niekto pomôže. Splnilo sa mu to až v roku 2015, keď našiel svojho nového majiteľa, spoločnosť Mores Resort. Tá sa pustila do náročnej rekonštrukcie a výstavby prístavby Hotela Lomnica, aby mu prinavrátila zaslúženú zašlú slávu. Celé sa to podarilo za neuveriteľne krátky čas (20 mesiacov) a hotel privítal svojich prvých hostí už pred Vianocami 2016. So všetkou noblesou a šarmom sa teda jeho príbeh môže písať ďalej a Vy ako jeho hostia ste tiež jeho súčasťou.

SÚČASNOSŤ

Jedinečnosť Hotela Lomnica spočíva v kombinácii unikátnych gastronomických služieb a priestorov, ktoré po 123 rokoch ožívajú v duchu tradičnej noblesy, ktorá k tomuto hotelu roky patrila. Hotel Lomnica sa zaraďuje do kategórie 4* hotelových zariadení, pričom cieľom je ponúkať niektoré služby na úrovni 5* hotelov, ako služby concierge, starostlivosť o batožinu, zaparkovanie áut.  Hotel slúži na ubytovanie počas celého roka. Služby dopĺňa vlastný obchodík s predajom rôznych produktov.

Historická časť vs. moderná časť

Pri tvorbe konceptu ubytovania si tvorcovia dali záležať na každom detaile. Ubytovanie je umiestnené do dvoch dispozičných častí  ̶ historická budova a nová moderná prístavba. Zariadenie a vybavenie izieb je vsadené do obdobia neoklasicizmu v kombinácii so secesnými prvkami. Hosťom hotel ponúka všetko, čo si moderná doba a komfort vyžaduje. Historická časť pozostáva z 30 izieb, prístavba navyšuje kapacitu o 37 izieb. Kapacita hotela je 67 izieb v šiestich rôznych kategóriách.

Inšpirácia rodom Habsburgovcov

„Uvažovali sme nad tým, ako ešte viac podčiarknuť historickú významnosť Hotela Lomnica. Po dlhých úvahách sme sa zhodli na tom, že našou inšpiráciou bude jeden z najväčších panovníckych rodov nielen na našom území, ale i v celej Európe – Habsburgovci. A tak sme naše apartmány pomenovali po významných rakúsko-uhorských panovníkoch a môžete sa tak ubytovať v apartmáne Rudolf, Maximilián, Ferdinand, v suite Mária Antoinetta či v apartmáne Mária Terézia.“

Apartmán Mária Terézia

Apartmán pozostáva z obývacej izby, 2 spální, 2 kúpeľní a terasy (42 m²). V obývacej izbe máte  k dispozícii sedaciu súpravu, 65“ LCD TV so systémom domáceho kina BOSE, biokrb. V menšej spálni sa nachádza manželská posteľ  s možnosťou oddelenia lôžok a interaktívne ozvučenie systému BOSE. Väčšia spálňa má k dispozícii vlastnú kúpeľňu s vaňou a bidetom. Okrem toho môžete v spálni pre vaše pohodlie využívať 40“ LCD TV  a interaktívny systém ozvučenia BOSE. Pre váš relax nájdete v samostatnej kúpeľni sprchovací kút  so zážitkovým masážno-relaxačným sprchovým systémom Raindance a kozmetiku FLORIS LONDON. Dotyky s romantikou našich veľhôr a krásny pohľad na panorámu Tatier zažijete na veľkej terase, na ktorej na vás čaká vírivka pre 5 osôb, ozvučenie interaktívnym hudobným systémom BOSE a terasový nábytok vrátane ležadiel.

GALÉRIA LOMNICA

Súčasťou historických priestorov Hotela Lomnica sa stala aj Galéria Lomnica, v ktorej máte príležitosť nasať kus histórie, umenia a tradície, a to nielen tatranskej. Jej súčasťou je vyše 400 originálnych umeleckých diel, ktoré sa nachádzajú doslova v každom kúte Hotela Lomnica. Na chodbách či v izbách môžete pookriať na duchu pri pohľade na diela mnohých autorov (od Ladislava Medňanského, Dominika Skuteckého, Eugena Szepesiho-Kuszku, Nándora Katona, Antona Jasuscha, Janka Alexyho či mladších autorov ako Milan Laluha, Mária Medvecká, Ferdinand Hložník, Vincent Hložník, Vladimír Kompánek a iní).

Cenná zbierka od dvorného maliara Tatier

V galerijných priestoroch na prízemí hotela našla svoje miesto jedna z najväčších a najucelenejších zbierok dvorného maliara Tatier Jana Hálu, ktorý väčšinu svojho života prežil v malebnej dedinke Važec. Vďaka tomu dokázal dokonale nasať atmosféru tohto podtatranského života a svojím jedinečným štýlom krajinomaľby hrebeňa Vysokých Tatier od Kriváňa po Slavkovský štít a rukopisom ikonografie života ľudu spod Tatier ju preniesť na plátno či papier. V súčasnosti však ideme výstavu týchto diel obmeniť za úplne iné maľby.

Informácie získate aj vďaka aplikácií

Galéria Lomnica je miestom na stretnutie milovníkov a obdivovateľov umenia pri rôznych príležitostiach – vernisážach, výstavách či rôznych iných udalostiach. Pre všetkých návštevníkov je k dispozícii mobilná aplikácia Galéria Lomnica, ktorá je multimediálnym osobným sprievodcom galériou. Pomocou nej sa môžu hostia dozvedieť viac o každom obraze a jeho autorovi, ktorý sa tu nachádza. V prípade potreby je možné si zapožičať tablet s aplikáciou na recepcii hotela a užiť si tak prehliadku galérie naplno.

Lektorované prehliadky

Sobota je dňom, počas ktorého je možné objednať si lektorované prehliadky buď Galérie Lomnica s aktuálnou výstavou (trvanie prehliadky je 30 min.), alebo celého Hotela Lomnica a obrazov na jeho stenách (trvanie prehliadky je 1,5 hodiny). Informácie o presných časoch prehliadok a cenách vám poskytnú na recepcii hotela. Galéria je pre verejnosť prístupná od štvrtka do nedele od 10.00 do 20.00 hod.

 WELLNESS CENTRUM

Harmónia mysle a tela, dokonalý relax, pocity blaženosti a množstvo nových síl do ďalších dní sú tie elementy, ktoré chceme sprostredkovať svojim klientom, ktorí si ich spod historických klenieb hotelového wellness centra potom môžu odniesť aj domov. Aby ste odchádzali z wellness centra či kozmetického salóna ako znovuzrodení a plní elánu, je potrebné počas jednotlivých procedúr spojiť dve dôležité veci. Prvou z nich je kvalitná a dobre odvedená práca profesionálov vo wellness centre a druhou je výber kozmetiky, ktorú pri jednotlivých procedúrach použijú. Iba správnym vyvážením týchto dvoch faktorov je možné dosiahnuť želaný výsledok. Skúsený tím nášho wellness centra, beauty salóna a kaderníctva si každý deň pre zákazníkov pripravuje skvosty v podobe tej najkvalitnejšej kozmetiky rôzneho druhu – od čisto prírodnej kozmetiky až po technologické jedinečnosti. Preto príďte k nám nechať sa rozmaznávať a užiť si aspoň krátku chvíľku ako v raji.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi