Spomínam si presne, ako to bolo. Mala som už dlhšiu dobu zdravotné problémy a môj gynekológ ma často odbil slovami, že je všetko v najlepšom poriadku. Týchto superlatívov som už po čase mala plné zuby. Nielenže ho nezaujímal USG prsníkov, ale ani cytologický ster buniek. Pritom ročne vezme rakovina krčka maternice na Slovensku život viac ako 200 ženám v produktívnom veku. Časté zápaly a bolestivá menštruácia boli len zlomok toho, čo ma trápilo po ženskej stránke. Plánovali sme dieťatko a nemohla som si dovoliť chodiť k lekárovi, ktorý nad všetkým iba laxne mávne rukou.

 

Čas na zmenu

Keďže mi začal vadiť jeho prístup, povedala som si, dievča, chce to zmenu. A viete, ako sa hovorí, ak chceš vidieť zmenu, začni od seba. A prestaň sa vyhovárať na iných. Nemám rada konflikty, a tak som sa lekárovi pekne poďakovala a s úľavou za sebou zatvorila dvere ordinácie. Povedala som si v duchu: „toto už nikdy viac“. Už nikdy nechcem prežiť pocit strachu, keď viem, že mám také množstvo možností, vďaka ktorým môžem pokojne spávať. Veď komu inému by malo záležať viac na tom, aby som dostala to najlepšie, ak nie mne samej?

 

Kto hľadá, nájde

Nezvyknem čakať na zázraky, aj keď na nich verím. Radšej budem ženou činu a spravím prvý krok. Pretože nevedomosť je najhoršia vec. Hľadala som. Hľadala. A kto hľadá, nájde. A aj ja som našla. Vďaka mojej sesternici som si našla novú výbornú gynekologičku, ktorú mi odporučila všetkými desiatimi. Už v čakárni som si všimla plagáty a letáčiky na LBC vyšetrenie. Lekárka mi ihneď pri vstupnej prehliadke ponúkla možnosť absolvovať ho.

Povedala mi, čo to je a aké sú jej výhody oproti klasickej cytológii, a tiež, že sa na výsledky vyšetrenia môžem naozaj spoľahnúť, pretože odobraté bunky z krčka maternice neputujú z odberovej kefky na sklíčko hneď, ako je to pri klasickej forme cytológie, ale odoberú sa kefkou do špeciálnej vialky s roztokom. Následne môžu v laboratóriu bunky krčka maternice vyšetriť unikátnou technikou – počítačom riadeným automatickým mikroskopom a denzitometriou, takže cytológom pri práci neunikne ani najmenší detail.

 

Kamoším sa s LBC-čkou

A tak nebolo treba dlho premýšľať. Úplne mi stačilo, keď som sa dozvedela, že šanca zachytiť problematické bunky krčka LBC cytológiou je až 4-krát vyššia, mala som vo veci jasno. Mojou voľbou bola jednoznačne ona, moja LBC-čka. Tak jej totiž hovorím. Veď je ako moja priateľka. Nikdy ma ne(s)klame, môžem sa na ňu spoľahnúť a je tu so mnou už viac ako 6 rokov. Dnes už chodím na preventívne prehliadky pravidelne. Som za prevenciu a je lepšie potenciálny problém podchytiť čím skôr, akoby malo byť neskoro. Preto si radšej zaplatím a radšej som pokojná a hlavne spokojná. Cena je pre mňa zanedbateľná. Predsa si raz v roku zaslúžim to najlepšie pre svoje ženské zdravie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.