„Pred rokom a pol sme s manželom zatúžili po dieťati. Keďže som vždy patrila medzi zodpovedné ženy, rozhodla som sa, že najskôr vyhľadám svojho gynekológa, aby ma uistil, že som ,,tam dolu“ v poriadku.  Keďže som mladá a vždy som sa cítila byť zdravá a fit, čakala som, že mi lekár zavolá, iba aby mi potvrdil, že som zdravá ako rybka. Bohužiaľ, jeho telefonát ma nesmierne vydesil. Povedal mi totiž, že výsledky cytológie sú zlé a na teraz mi neodporúča otehotnieť. Viete si predstaviť, ako som sa cítila?!

 

Aj keď som sa veľmi bála, čo príde, na druhý deň som už uňho sedela. Vysvetlil mi, že na cytológii sa objavili isté odchýlky a bude potrebné, aby som podstúpila ďalšie vyšetrenie – pre istotu. Gynekológ ma upokojil a predstavil mi vyšetrenie, ktoré malo buď potvrdiť alebo vyvrátiť zmeny v mojom tele. Išlo o tzv. test HPV mRNA. Predpokladám, že po prečítaní tohto názvu ani vy netušíte, o čo ide. Priznám sa, že v tom čase som ani ja nevedela, že takéto niečo vôbec existuje. Lekár mi však vysvetlil, že ide o špeciálny test, ktorý identifikuje práve tie formy vírusu, ktoré už začali svoju aktivitu, a teda existuje vyššie riziko, že vyvolajú nádorové zmeny na krčku maternice. Zo začiatku som mala mierne obavy či podstúpiť tento test, lekár mi však vysvetlil, že tento test vie so 100 % spoľahlivosťou zistiť, či ma budú musieť operovať alebo nie. Preto som neváhala a podstúpila ho. Po ďalšom telefonáte od svojho lekára som už bola absolútne pokojná. Prvotné podozrenie sa totiž nepotvrdilo a ja som mohla pokojne spávať.

 

Dnes, keď už viem, že som v poriadku, som šťastná, že som ho vtedy počúvla a nechala si urobiť test HPV mRNA. S manželom sa nám odvtedy podarilo otehotnieť a momentálne prežívam to najkrajšie obdobie svojho života.“

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi