„Možno so mnou nebudete súhlasiť, ale myslím si, že mať vlastné dieťa nie je v poslednej dobe taká samozrejmosť. Na našich pleciach sa hromadí množstvo stresu, ktorý musíme uniesť, čo vôbec nie je jednoduché. Mnoho žien sa snaží prirodzene otehotnieť, no nedarí sa im. Počas vysokej školy som tieto veci neriešila. Keď som však dovŕšila 28 rokov, uvedomila som si, že nechcem byť matka, ktorá bude vychovávať svoje dieťa ´dospelo´. Zastávam totiž názor, že u starších rodičov sa často deti vychovávajú ´dospelácky´, stratí sa hravosť zo strany rodičov, a tým aj podpora detskej rozprávkovej fantázie. Tento fakt bol jedným z faktorov, ktorý vo mne vyvolal túžbu stať sa mamou.

Keď som si na tehotenskom teste našla dve čiarky, s partnerom sme sa veľmi potešili. Keďže sme si bábätko spoločne želali, zodpovedne sme sa naňho pripravovali. Spoločne sme chodili na každú jednu poradňu, aby sme sa uistili, či je naše dieťatko v poriadku. Aj keď sme si mysleli, že všetko pôjde hladko, jedného dňa sa to všetko zmenilo. Lekár nám totiž povedal, že niektoré parametre v základnom biochemickom vyšetrení mi vyšli mierne zvýšené, čo vo mne vyvolalo pocit neistoty a strachu. Ako každú ženu, aj mňa táto správa v momente vydesila. S partnerom sme zvažovali preto rôzne možnosti, ale sami sme nevedeli, čo by bolo najlepšie.

 

Neviem, či to bolo znamenie, ale nasledujúci deň sa mi stala zvláštna vec. Četovala som na internete s kamoškou, keď som z ničoho nič natrafila na článok o TRISOMY teste. Bol tam príbeh ženy, ktorej podobne ako mne, vyšli pozitívne výsledky biochemického skríningu. V jej príbehu som sa dočítala, že absolvovala tzv. TRISOMY test, ktorý jej rýchlo a bezbolestne dokázal už v prvom trimestri tehotenstva vylúčiť najčastejšie genetické poruchy, tzv. trizómie chromozómov plodu 21, 18 a 13, ktoré sú príčinou Downovho, Edwardsovho a Patauovho syndrómu. Keďže som chcela prežiť pokojné tehotenstvo, nemala som nad čím premýšľať. Rozhodla som sa, že tento test vyskúšam.

Na ďalší týždeň som už sedela u svojho gynekológa. Naozaj stačil len jednoduchý odber krvi a výsledky som mala k dispozícii za pár dní. Ten pocit úľavy, keď mi lekár potvrdil, že nám žiadne riziko nehrozí, bol neopísateľný.  A ako bonus sme sa s partnerom dozvedeli, že čakáme dievčatko – dnes už našu krásnu Zuzičku.  Preto každej mamičke, ktorej vyšli pozitívne výsledky biochemického skríningu, ho vrelo odporúčam.“

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi