Od otvorenia reštaurácie a vínotéky Selaví ubehlo len pár mesiacov a prvé lastovičky úspechu sa dostavili v ultrakrátkom čase. Len prednedávnom totiž v Selaví hosťovalo talianske vinárstvo Mazzei, ktoré oficiálne otvorilo večery tzv. „wine talk shows,“. Podobný event si možno pamätáte aj z minulého roka, konkrétne z priestorov Prvej dámy Tatier. V Bratislave sa však event posunul o niečo vyššie a okrem predstavenia produkcie hosťujúceho vinárstva, bola degustácia vín rozšírená aj o degustačnú niekoľkochodovú večeru. Vďaka tomuto spojeniu sa mohli hostia uistiť v tvrdení, že v poslednom roku slovenská gastronomická scéna prudko napreduje a rastie.

Šéfkuchár Jirka Zajíček

Večer v duchu umenia a elegancie

Celý vypredaný event v bratislavskom Selaví sa ponášal v duchu spojenia elegancie v pohári a umenia na tanieri. Šéfkuchár reštaurácie a vínotéky Selaví Jirka Zajíček predstavil šesť degustačných chodov, ktoré odrážali najmä nápaditosť. Hostia mohli ochutnať naservírované chody doplnené winepairingom v poradí hermelín (Belguardo, Codice), brokolice (Mazzei, Poggio Badiola IGT 2016), kachna (Zisola, Achilles 2016), hovězí (Castello Fonterutoli, Chianti Classico Gran Selezione 2013), husa (Castello Fonterutoli, Chianti Classico Gran Selezione 2008, Tenuta Belguardo, Toscanna Rosso DOC 2011, Mazzei, Siepi IGT 2015). Docielenie záverečného chuťového WOW efektu sa dostavilo s príchodom posledného chodu, ktorým bola žemľovka. Nie však tá tradičná od babičky, ale inovatívna, ktorá v súznení s párovaním, v tomto prípade Zisola, GrappaSessanta 60 %,  bola hotovým skvostom.

Signiture dish

Počas večera Jirka zakomponoval do degustačného menu aj svoje signiture dish, ktoré nieslo názov husa. Za priamočiarym pomenovaním sa skrývala receptúra doslova ušitá podľa pravítka. Je citeľné, že šéfkuchár Jirka Zajíček je do istej miery ekvivalentom umelca, ktorý v jedlách častokrát vyjadruje svoj individuálny štýl a kreativitu. Príprava autorského diela mala jasne zadefinované rozmery na 2 x 6 cm (podklad z cesta), priamočiare ingrediencie a chod sa opieral o hlavný pilier, ktorý tvorili farmárske husacie prsia. Celkovú chuť pokrmu dotvorili šťavnaté ovocné gély.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi