Tí, ktorí si dopriali saunu aspoň štyrikrát do týždňa, mali až o 66 percent nižšie riziko rozvoja demencie a o 65 percent nižšie riziko rozvoja Alzheimerovej choroby, ako ostatní. A dokonca aj tí, ktorí si dopriali saunu len raz do týždňa z nej profitovali – ich riziko demencie v staršom veku sa znížilo o 22 percent a riziko Alzheimerovej choroby o 20 percent. Je to zrejme vďaka tomu, že pravidelné saunovanie znižuje zápal v cievnych stenách, pričom práve zápal a oxidačný stres prispievajú k ochoreniam mozgu.

Dlhá liečba

Liečba je pomerne dlhá, trvá 2 až 4 týždne. Používajú sa pri nej lokálne krémy a masti s antimykotickými a protizápalovými účinnými látkami. Treba však naozaj vydržať až do konca liečby, lebo keď ju prerušíte skôr, ochorenie sa rýchlo vráti. Mykotickou infekciou nôh sa môžete nakaziť všade tam, kde je teplo a vlhko a kde sa pohybujú bosí ľudia.

Samozrejme, aby lekári mohli začať predpisovať saunovanie ako prevenciu, vedci upozorňujú, že treba uskutočniť ešte oveľa viac výskumov, do ktorých navyše budú musieť zahrnúť aj ženy. Druhá vec je, že sauna sa neodporúča všetkým, pretože najmä pre ľudí so srdcovo-cievnymi chorobami môže predstavovať riziko. Zaujímavé ale je, že sauna je zároveň prevenciou srdcovo-cievnych chorôb v čase, keď ešte žiadne nemáte.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.