Pani imunologička ma privítala s vrúcnym pozdravom a keď som jej vysvetlila svoj problém, povedala mi, že sa budem po jej testoch ,,škrábať“ ešte viac. Mala pravdu. Najprv mi nakvapkala celú ruku rôznymi alergénmi, potom do každej kvapky a aj mne do pokožky pichla a poslala ma ,,vyfarbiť sa von“, ako koža zareaguje. Ako mi neskôr povedala, opuchla som, ako sa patrí, ani veľa, ani málo, takže som sa necítila, že zbytočne chodím lekárku otravovať.

Diagnostikovala mi alergiu na mačku a na púpavu

Chudera naša mačka, prestala som ju hladkať, ona sa prispôsobila a začala ma ignorovať. Neprispôsobila sa však púpava. Raz som si objednala pizzu s niečím podobajúcim sa púpave navrchu. Opuchla som úplne celá a potvrdili mi, že mám alergiu na rukolu. Vedeli ste, že rukola a púpava sú sestry? Hovorím si, to nemôžeš mať alergiu na čokoládu, to musíš mať alergiu na šalát?! Rukola je super moderná potravina, pridávajú ju skutočne všade, v akomkoľvek množstve. Objednáš si špenátové rizoto, spod parmezánu vytiahneš rukolu. Pýtaš sa čašníka: ,,prosím vás, je v rizote tej rukoly veľa?“ On hovorí: ,,Áno, došiel špenát, tak tam kuchár dal rukolu!“ Fajn, prečo ti o tom nepovie? Vypýtaš si šalát s tým, že máš alergiu na rukolu, či by mohli nejaký iný listový použiť, tak ti prinesú špeciálne rukolový!!! Objednáš si na salaši bryndzovú nátierku, oni ti na ňu namiesto pažítky nesekajú rukolu… Objednáš si penne s paradajkami, mozzarelou, nezabudneš prízvukovať ,,bez rukoly!“, oni ti k tomu dajú na tanier pesto.

Po hodine sa ,,škrábeš,, a dozvieš sa, že pesto bolo z rukoly. ..…dáš si grécky šalát, donesú ti šalát s vajcom, zemiakmi a rukolou. Je pravda, že už som dlho nebola asi v Grécku, ale toto?! Pri zoznámení sa so slávnym šéfkuchárom povieš, že ti nechutí rukola, lebo je ti už hlúpe ľudí otravovať svojou alergiou. Ale kuchár je prefíkaný, chce ti dokázať, že ju ľúbiš, že len nevieš, čo je dobré, tak ju zamieša medzi iný listový šalát… a zase sa ,,škrábeš“. Máš chuť doškriabať kuchára, ale to si nemôžeš dovoliť, lebo je to kamarátov hotel, ktorý ti všetci odporúčali a je vraj aj málo kuchárov, čiže mu to nemôžeš urobiť.

Žiť s alergiou a navštevovať reštaurácie je teda pre alergika výzva. V každom prípade sa už aj radšej aj pri objednávaní čaju pýtam, či v ňom nie je rukola. Kamaráti mi vravia : ,,Dida, nepreháňaš to?“ Čo ja viem, preháňam? Minule sme boli na husacine. Objednala som si hus, kapustu, bez lokší, nech si môžem dať aj dezert.. a čo bolo na husi? Rukola! Načo ti ku klasike, k husi a kapuste dávajú rukolu?! Však to je, ako keď ti k ustriciam donesú diétnu salámu….všade je ru-ko-la a tak to ide do-ko-la:)

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Dagmar Dianová
Všetky články autora
Moderátorka, herečka, komička. Narodila sa v Bratislave. Vyštudovala Hotelovú akadémiu odbor Hotelový manažment. V tejto oblasti však nikdy nepôsobila a hneď po maturite začala pracovať vo Fun Rádiu. Okrem práce v rádiu, kde získala potrebné moderátorské skúsenosti, prácovala aj v televízii. Zahrala si aj menšiu rolu vo filme Dášť padá na naše duše. Didiana patrí medzi najskúsenejšie a nepochybne aj medzi najobľúbenejšie rozhlasové moderátorky na Slovensku.