Ak nášmu štvorkolesovému tátošovi dochádza benzín, jasne nás na to včas upozorní, aby sme mali ešte nejaké tie kilometre k dispozícii a dostali sa k najbližšej čerpacej stanici. Naše telo, žiaľ, takúto možnosť nemá, a keď už vysiela signály spôsobené zanedbaným pitným režimom, je neskoro. Nedostatok tekutín už vtedy stihol napáchať nejednu škodu.

 

Ženy sú ako kvety a tie treba polievať

Koľko ráz vás len tak z ničoho nič rozbolela hlava? Určite z rozhovoru so šéfom. Alebo preto, že decká zase škriekali ráno v aute ako divé opice. Alebo žeby z toho telefonátu, keď vám drahý oznámil, že v nedeľu prídu jeho rodičia na obed? Narýchlo porozmýšľate a už aj siahate po tabletke, aby ste vládali fungovať ďalej. Vedzte, že nech už bolesť hlavy zvaľujete na kohokoľvek, ona je v tom úplne nevinne. Často ju „privoláva“ práve nedostatok tekutín. Tie náš mozog potrebuje ako auto benzín. Bez nich strácame pozornosť, reagujeme pomalšie a napokon sa takáto jazda nasucho končí bolesťou či tlakom v hlave.

 

Chudnúca žena = nášľapná mína

Čo je horšie ako kvíliaci žalúdok, ktorý spolu s vami túži po sladkom olovrante, lebo šalát na obed ho nadlho veru neuspokojil? Okrem nespravodlivosti cítime aj zlosť, že my sa musíme krotiť a niekto môže zjesť tony toho, na čo len má chuť, a nepriberie ani deko. V takomto rozpoložení reagujeme podráždenejšie a beda tomu, kto nám padne „do rany“. Mnohé z nás zabúdajú, že práve tekutiny sú najlepším kamarátom do dažďa. Nielen preto, že nám pomôžu utíšiť poloprázdny žalúdok, ale aj preto, že vďaka nim sa naštartuje lenivý metabolizmus. Rýchlejšie sa zbavíme škodlivých látok – ony totiž tiež predlžujú čas zhadzovania nadbytočných kilogramov.

 

Vrásky nepristanú nikomu

Dokonca ani svokrám. A veď čo si budeme nahovárať – väčšinu z nás čaká v živote hádam aj takáto úloha. Ak si chceme udržať mladistvý vzhľad čo najdlhšie, práve dostatok tekutín je jedinou zárukou. Vďaka tomu naše bunky budú starnúť pomalšie a pleť bude vypnutejšia. Vrásky idú ruka v ruke so suchou pokožkou. To, že ju zvlhčujeme zvonka krémami, nestačí. Podporu zvnútra netreba brať na ľahkú váhu.

 

Správne číslo

Zabudnite na vzorce, ktoré udávajú, koľko litrov tekutín potrebujete denne vypiť v súvislosti s vašou hmotnosťou. Podľa vedcov nezáleží ani tak na kilogramoch ako na tom, čo robíte. Keď máte sedavé zamestnanie, váš metabolizmus rozprúdia iba tekutiny. Takže ich musíte vypiť ešte viac ako niekto, kto sa počas dňa pohybuje. O to väčšia zrada je fakt, že pri režime bez pohybu nás smädí menej. Všimli ste si niekedy, že keď vybehnete do práce hore schodmi, tak si telo okrem hlbších nádychov pýta aj piť? Keby ste sa vyviezli výťahom, tak by vás nesmädilo. Takže nečakajte na pocit smädu a vypite každú hodinu pohár vody, čaju, minerálky. Na čo len dostanete chuť.

 

Pravidelnosť ruže prináša

No a na záver to najdôležitejšie – pite pravidelne. Neklamte samu seba, že sa večer napijete za celý deň. Telo treba „zvlhčovať“ nepretržite. Ani vyschýnajúcu kvetinu nespasí, keď ju sem-tam polejete. Okrem toho nikto nemá rád nárazovú robotu. Omnoho priateľskejšie pracovné prostredie je, keď je robota rozdelená. Nezabúdajte na to ani pri pití – vaše telo na čele s obličkami sa poteší.

Ráta sa aj káva?

Podľa najnovších prieskumov áno. Nie preto, že by nášmu telu dodávala tekutiny, ale preto, že organizmus prečistí od škodlivých látok. Jej zloženie je močopudné – príjem rýchlo nahradí výdaj.

Návod na pitný režim

Je jedno, či sa rozhodnete pre vodu, sódu, minerálku alebo čaj. Podstatné je, aby ste si na základ pitného režimu zvolili tekutiny bez cukru. Tých vypite najviac. A k nim si na desiatu či olovrant môžete na chuť zaradiť limonádu alebo džús. Dodáte si nimi energiu so zárukou, že ju do večera spotrebujete.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.