…pri nákupe používajte vlastné tašky, nie igelitky.

…na pečivo používajte vlastné plátenné vrecká.

…nie každý druh ovocia a zeleniny treba vložiť do osobitného igelitového vrecúška, keď sa dá, minimalizujte ich. Ideálne je nakupovať na trhu, vtedy igelitové vrecká nepotrebujete.

…ešte stále kupujete balenú vodu? Keď vám nechutí tá, ktorá tečie z vodovodu, používajte filter. Minerálky, malinovky, pivo kupujte radšej v sklenených, nie plastových fľašiach.

…namiesto nápojov v tetrapakových obaloch kupujte tie, ktoré sú v skle.

…desiatu či olovrant nebaľte do igelitovej fólie, rovnako dobre poslúžia papierové vrecúška či desiatový papier.

…mikroplastové guľôčky sú aj v niektorých kozmetických výrobkoch. Čo takto namiešať si napríklad domáci píling namiesto kupovaného?

…existujú priekopníci, ktorí si aj v bežnom hypermarkete nechajú do vlastných nádob navážiť syr, salámu, šunku, tresku a podobné potraviny. Skúste to vo vašom obchode, možno uspejete hneď na prvýkrát.

…mikroplastové vlákna sa do vody dostávajú pri praní, do vzduchu ich zase rozvíria sušičky. Preto nakupujte radšej oblečenie z prírodných materiálov a minimalizujte syntetiku.

…minimalizujte používanie igelitovej fólie na balenie potravín. Jedlo sa dá uchovať aj v hrnci, v sklenenej či keramickej nádobe. A na zakrytie misky so šalátom môžete použiť pokrievku.

…viackrát použiť sa dajú napríklad aj nerecyklovateľné papierové obaly na vajíčka – odneste ich susedovi, ktorý chová sliepky či ponúknite tetke, čo predáva domáce vajíčka na trhu.

…prestaňte používať jednorazové plastové poháre, taniere a príbor.

…namiesto jednorazových igelitových foriem na výrobu ľadu používajte také formičky či misky, ktoré sa dajú dať do mrazničky opakovane.

…k ekologickému mysleniu patrí aj skromnejší život. Skutočne potrebujete toľko oblečenia, topánok, nábytku? A nemožno všetky tie jednorazové veci zameniť za také, ktoré možno používať dlhodobo?

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.