Egreše

Pestovanie

Egreše treba pravidelne zastrihávať, inak budete pestovať pichľavú húštinu! Počas každej zimy musíte vyrezať pri koreni niekoľko starších vetiev. Hlavnými problémami pri pestovaní egrešov sú pleseň a blanokrídlovce. Pleseň sa prejaví bielym prachovým povlakom na listoch a kríky, ktoré napadnú blanokrídlovce, úplne stratia listy.

Výživová hodnota

44 kalórií, 9 g sacharidov, 3 g vlákniny, 200 mg draslíka, 35 mg vitamínu A.

Úroda

Na úrodu si niekoľko rokov počkáte, egreše však rodia tým viac, čím sú staršie. Z jediného kríka ročne zozbierate až 5 kg ovocia. Ak máte k dispozícii iba malý pozemok a chcete ho dobre využiť, je to výborná voľba.

 

 

Jahody

Pestovanie

Jahody si vyžadujú starostlivosť, ale nie je to nič svetoborné. Aby dobre rodili, musíte ich často plieť, a keď sa na nich začnú tvoriť plody, je potrebné ich prihnojiť a mulčovať, aby pri dotyku s vlhkou pôdou nezačali hniť. Keď dozrievajú, treba z nich odstraňovať poškodené listy a nové výhonky, ktoré možno použiť ako sadenice na omladenie porastu alebo založenie nových hriadok.

Výživová hodnota

Stredne veľký plod obsahuje 97 % vitamínu C, 2 g  vlákniny, 6 % kyseliny listovej, 7 g sacharidov, 28 kalórií, výrazne sú v nich zastúpené antokyaníny a látky s protizápalovým účinkom.

Úroda

V prvom roku po výsadbe nájdete iba sem-tam nejaké plody, o rok či dva však jahody začnú rodiť naplno. Ak budete pestovať skoré aj neskoré odrody, budete môcť úrodu zberať dlhšie, ale nebude taká výdatná. Stále rodiace odrody vám poskytnú úrodu celé leto (máj až september).

 

Maliny

Pestovanie

Na vyhliadnuté miesto postavte stĺpiky, na ktoré natiahnete drôt vo vzdialenostiach asi 20 cm. Pestovať maliny nie je náročné. Každý rok ich treba ostrihať. Kultivarom, ktoré dozrievajú v lete, zrežte drevnaté časti, na ktorých zarodili, a to úplne nad zemou. Kultivarom, ktoré rodia až na jeseň, zrežte ešte pred začiatkom jari celé nadzemné časti. Na jar ich pohnojte rybou a kostnou múčkou a úrodu budete mať zaručenú.

Výživová hodnota

30 kalórií, 42 % vitamínu C, 6 g vlákniny, 7 % kyseliny listovej, 12 % sacharidov a betakarotén, ktorý priaznivo pôsobí na činnosť srdca a krvný obeh.

Úroda

Ak zasadíte 10 koreňov, môžete v druhom roku po výsadbe očakávať až 5 kg ovocia a neskôr mnohonásobne viac, pretože maliny sa rozmnožia. Hojná úroda vám vždy príde vhod!

 

 

Čučoriedky

Pestovanie

Veľkú pozornosť treba venovať pôde, v ktorej ich pestujete – mala by byť veľmi kyslá (rovnaká, aká sa kupuje pre rododendrony a kamélie). Ak im zabezpečíte vhodnú pôdu, ďalšia starostlivosť o ne je už veľmi jednoduchá – potrebujú iba pravidelné zalievanie, najmä ak ich pestujete v nádobách. Výborný tip je zalievať ich dažďovou vodou, ale uspokoja sa aj s obyčajnou.

Výživová hodnota

Obsahujú 15 % vitamínov, 14 g sacharidov, 2 g vlákniny, 57 kalórií, 36 % vitamínu K. Navyše obsahujú zložky, ktoré pomáhajú znížiť riziko infekcie v močových cestách. Sú známe ako najsilnejší antioxidant, a obsahujú látky podporujúce zdravú činnosť srdca.

Úroda

Ak budete pestovať dva kríky, môžete o štyri až päť rokov získať až 2 kg plodov z jedného kríka. V prvých dvoch rokoch to však bude len niekoľko plodov na ozdobu. Nie je to rastlina pre nedočkavých pestovateľov, ale ak vytrváte, rastliny vás odmenia, najmä ak ich budete zľahka zastrihávať.

 

A VÍŤAZOM SA STÁVA…

V tejto vyrovnanej súťaži medzi bobuľovým ovocím je bezkonkurenčná malina. Je veľmi aromatická, prináša hojnú úrodu a má výbornú schopnosť rozmnožovať sa. Peniaze, ktoré do nej vložíte, sa vám rýchlo vrátia, takže je to skrátka šampión súťaže!

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.