Ovocie patrí nepochybne medzi najobľúbenejšie zdravé potraviny na svete.

Tieto sladké, výživné dobroty môžete veľmi ľahko začleniť do svojho jedálnička, pretože vyžadujú málo až žiadnu prípravu. Dokonca aj tí, ktorí majú podozrenie na potravinovú intoleranciu, si vedia nájsť alternatívu s bohatým obsahom výživných látok.

 

Jablká

Jablká majú vysoký obsah vlákniny, vitamínu C a mnohých antioxidantov. Navyše dokážu skvelo zasýtiť. Vložte si každý deň aspoň jedno do kabelky, pre prípad, že vám vyhladne.

Avokádo

Avokádo je odlišné od väčšiny ovocia, pretože obsahuje zdravé tuky namiesto sacharidov. Nielenže je krémové a chutné, ale má aj vysoký obsah vlákniny, draslíka a vitamínu C.

Banány

Banány patria medzi najlepšie zdroje draslíka na svete. Obsahujú tiež vysoký podiel vitamínu B6 a vlákniny.

Čučoriedky

Čučoriedky sú nielen chutné, ale patria aj medzi najsilnejšie zdroje antioxidantov na svete.

Pomaranče

Pomaranče sú dobre známe svojím obsahom vitamínu C. Navyše majú vysoký obsah vlákniny a antioxidantov.

Jahody

Jahody sú vysoko výživné a majú nízky obsah sacharidov a kalórií. Sú bohatým zdrojom vitamínu C, vlákniny a mangánu, a sú to pravdepodobne jedny z najchutnejších potravín.

Iné zdravé ovocie

Medzi ostatné zdravé ovocie patria čerešne, hrozno, grapefruit, kivi, citróny, mango, melóny, olivy, broskyne, hrušky, ananás, slivky a maliny.

Zelenina

Zelenina patrí medzi najkoncentrovanejšie zdroje živín na svete.

K dispozícii je široká škála zeleniny, ktorú by sme mali konzumovať každý deň. Pravda, ak vám nerobí problémy v brušku.

 

Špargľa

Špargľa je obľúbená zelenina. Má nízky obsah sacharidov a kalórií, ale obsahuje vitamín K.

Paprika

Papriku poznáme v niekoľkých farbách, vrátane červenej, žltej a zelenej. Sú chrumkavé a sladké, ale zároveň sú aj výborným zdrojom antioxidantov a vitamínu C.

Brokolica

Brokolica je chrumkavá zelenina, ktorá chutí ako surová, tak aj varená. Je to vynikajúci zdroj vlákniny a vitamínov C a K, obsahuje slušné množstvo bielkovín v porovnaní s inou zeleninou.

Mrkva

Mrkva je populárna koreňová zelenina. Je mimoriadne chrumkavá a nabitá živinami, ako je vláknina a vitamín K.

Karfiol

Karfiol je veľmi všestranná kapustovitá zelenina. Môže byť použitá na výrobu množstva zdravých jedál – a tiež aj výborne chutí.

Uhorka

Uhorky sú jednou z najpopulárnejšej zeleniny na svete. Obsahujú veľmi málo sacharidov a kalórií, pozostávajúcich prevažne z vody. Obsahujú však množstvo živín v malých množstvách, vrátane vitamínu K.

Cesnak

Cesnak je neuveriteľne zdravý. Obsahuje bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú silné biologické účinky, vrátane zlepšenia funkcie imunitného systému.

Cibuľa

Cibuľa má veľmi silnú chuť a je veľmi obľúbená v mnohých receptoch. Obsahuje množstvo bioaktívnych zlúčenín, o ktorých sa predpokladá, že sú zdraviu prospešné.

Paradajky

Paradajky sú zvyčajne kategorizované ako zelenina, aj keď sú technicky ovocie. Sú chutné a plné živín, ako je draslík a vitamín C.

Zemiaky

Zemiaky sú bohatým zdrojom draslíka a obsahujú trochu takmer zo všetkých živín, ktoré potrebujete, vrátane vitamínu C.

Sladké zemiaky

Sladké zemiaky patria medzi najchutnejšie škrobnaté potraviny, ktoré môžete jesť. Sú nabité antioxidantmi a všetkými druhmi zdravých živín.

Viac zdravej zeleniny

Väčšina zeleniny je veľmi zdravá. Za zmienku stoja aj artičoky, ružičkový kel, kapusta, zeler, baklažán, pór, šalát, huby, reďkovky, švajčiarsky mangold, repa a cuketa.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi