Každá mama ten pocit pozná. Niektorá si ho pripúšťa menej, iná viac. Pocit, že už pre svoje deti nie je tou jedinou, že sa o ne musí deň čo deň deliť. Strach, že ju niekto z okolia „tromfne“ a vyšachuje zo sŕdc vlastných ratolestí. Sú panika a boj o lásku detí opodstatnené, alebo len bezdôvodne maľujete čerta na stenu?

 

Príliš blízki príbuzní

Situácia, keď sa svokra neúmerne vžije do úlohy babičky, nie je ničím výnimočným. Hrdá babka (alebo teta, krstná či sesternica) chce s vaším maličkým tráviť každú minútku a užiť si pri ňom všetko to, čo si nevychutnala pri vlastných deťoch. Ako odhadnúť, kedy sú prejavy

lásky a starostlivosti ešte v poriadku a kedy už boli prekročené medze? Problém nastáva, keď vám príbuzní viac či menej náročky zasahujú do výchovy dieťaťa, presadzujú svoje vlastné názory a metódy a tým podrývajú vašu autoritu. Nerešpektovanie vašich pravidiel a hra „Dobrá babka ti dovolí, čo zlá mama zakáže“ si žiada jasné a stručné vyjadrenie nesúhlasu. Nie preto, že by vás dieťa prestalo mať rado, ale preto, že uplatňovanie rôznych výchovných postupov mu v hlavičke spôsobí len a len zmätok.

 

Problémový partner

Tiež by ste bývalého manžela najradšej rozsekali na kúsky, keď sledujete, ako nadšene mu dcéra padne do náruče a vám ani nezakýva na rozlúčku? Vy ste tu pre ňu deň čo deň, riešite jej starosti, chválite, ale aj hrešíte… A on si potom príde cez víkend s plným kufrom darčekov, a hneď je ten najlepší na svete. Súperenie o lásku detí je bežné i medzi rodičmi, najmä ak majú partnerské problémy alebo žijú oddelene. Darčekmi, benevolentnosťou či očierňovaním toho druhého sa snažia získať väčšiu časť detského srdiečka a „odstaviť“ partnera na druhú koľaj. Málokedy si uvedomujú, že dieťa ich súperenie vníma veľmi citlivo, a tlak na to, aby si vybralo, koho viac ľúbi, uňho môže vyvolať depresie, poruchy príjmu potravy, násilné správanie či uzavretie sa pred svetom. Víťazstvo v bitke o lásku dieťaťa tak môže mať veľmi trpkú príchuť…

Nová mama v rodine

Ešte horšie ako súperenie s bývalým partnerom je zákopová vojna s jeho novou ženou. Nielenže vám ukradla manžela, teraz si chce kúpiť aj vaše deti. Uvedomte si, že nevlastná mama deťom nikdy nenahradí vás, a ak sa ju vôbec naučia akceptovať, ich vzťah bude celkom iný ako ten váš – skôr na úrovni kamarátstva. Matka, ktorá svojej „sokyni“ hádže polená pod nohy, dosiahne väčšinou len to, že „macocha“ začne deti neúmerne rozmaznávať a privolí aj na veci, ktoré majú doma zakázané. Preto je rozumnejšie nechať deti, aby si k nej vytvorili vzťah samy, bez predsudkov a ohovárania, nech je, aká je. Jediná mama na svete pre ne aj tak navždy budete len vy.

 

Všetkého veľa škodí

A platí to aj o materinskej láske. Opičia láska dieťa dusí, bráni mu normálne fungovať a nadväzovať vzťahy. Skôr či neskôr sa preto každá správna matka musí zmieriť s tým, že pre svoj pokladík prestane byť stredobodom vesmíru a začne sa oň deliť s kamarátmi, paňou učiteľkou či prvými láskami. A mala by ho v tom aj sama podporovať. Teda ak si nechce namiesto samostatného potomka vychovať domáceho maznáčika, ktorý sa bude aj v tridsiatke ustráchane držať maminej sukne. To už totiž skutočne nie je láska, ale sebeckosť.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.