Sušenie ovocia či hríbov je opäť v kurze. Veď kto by odolal sušeným jabĺčkam, slivkám či marhuliam alebo sušeným dubákom do kapustnice? Ich cena v obchode nie je najnižšia, ak teda máte zvyšok úrody zo záhrady alebo ste si z lesa priniesli hríby, šup s nimi do sušičky! Vytvoríte si tak zásobu vitamínov a minerálnych látok na dlhú zimu. Navyše, maškrtenie sušeného ovocia (v primeranej miere) prospeje zdraviu celej rodiny.

 

Sušenie je najšetrnejšie

Výhodou sušenia oproti iným konzervačným metódam ako zaváranie či zamrazovanie je, že pri ňom netreba použiť žiadne konzervačné látky a potraviny si do veľkej miery zachovajú svoju pôvodnú farbu, vôňu, chuť a dokonca aj viac vitamínov a živín. Aj sušiť však treba správne a práve tu prichádzajú do hry moderné elektrické sušičky potravín.

 

Zabudnite na rúru

Elektrické sušičky nie sú určené iba na ovocie. Sušiť v nich môžete aj zeleninu, spomínané hríby, mäso či bylinky, milovníci originálnych dekorácií dokonca aj kvety. Potraviny nakrájate na rovnako hrubé plátky podľa požiadaviek konkrétnej sušičky, rozložíte na sušiace sitá a potom už len necháte sušiť po dobu uvedenú v návode. Pri ovocí a zelenine však treba myslieť na to, že sušiť treba čerstvé a zrelé plody.

 

Ako si správne vybrať?

Pri výbere sušičky si všímajte výkon či možnosť nastavenia úrovní sušenia, pretože každá potravina sa suší pri inej teplote. Nezabúdajte ani na kapacitu, teda počet sušiacich sít, prípadne možnosť dokúpenia ďalších. Myslite na to, že sušenie niektorých potravín môže trvať aj viac desiatok hodín a niektoré modely kvôli vyššej hlučnosti nemožno nechať zapnuté cez noc.

 

Dobrá rada

Výhodou elektrických sušičiek – oproti napríklad rúre na pečenie – je to, že vám ustrážia optimálnu teplotu a potraviny nepresušia. Vyberte si model, ktorý je vybavený ventilátorom na rovnomerné rozháňanie tepla. Potraviny sa vám tak vždy usušia rovnomerne a vy nebudete počas sušenia musieť vymieňať pozíciu sít. Ušetríte aj na spotrebe elektrickej energie, pretože nerovnomerné rozloženie tepla citeľne predlžuje čas sušenia.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.