Každý rok sa poctivo zapíšete do jazykovky, spravíte test, zaradia vás do kurzu. Na začiatku sa na každú hodinu tešíte, postupne vám listeningy a úlohy z gramatiky začnú ísť na nervy. Koniec kurzu už pomaly prespíte a o pár mesiacov si poviete, že to skúsite až na ďalší semester. Problém toho, že ani po rokoch učenia cudzí jazyk stále neviete, tkvie v tom, že vám štúdium doteraz nikto neprispôsobil na mieru.

Vedzte, že rovnaký prístup ku všetkým študentom nikdy nefunguje. Jazyková škola by s vami mala na začiatku vypracovať test, ktorý odhalí, aký ste typ študenta. Mala by vás zahrnúť otázkami o tom, ako žijete, kedy prichádzate z práce, zistiť kedy ste unavený a v ktorej časti dňa máte, naopak, energiu a chuť učiť sa. Každý má predsa iný životný štýl a celkom iné potreby.

Zistite, aký ste typ študenta

Ak nie ste práve posluchový typ, nútiť sa do počúvania je nezmysel. Začne vo vás rásť zbytočne frustrácia a nič sa nenaučíte. Neznamená to, že nemáte počúvať. Ale ak už viete, že počúvanie nie je vaša silná stránka, nebude vás toľko stresovať. Tým pádom je vyučovanie efektívnejšie. Keď mozog nie je v strese, učí sa lepšie.

Efektívne učenie alebo čo zaberá na vás

Vyberte si na mieru štýl kurzu, ktorý bude najvhodnejší pre váš životný štýl. Ak pracujete od rána do šiestej a práca vás celkom pohltí, na hodinách, ktoré si odkrútite o siedmej večer dvakrát do týždňa, nedokážete byť pozorný. Hľadajte frekvencie a časy, ktoré budú pre vás najlepšie.

Dobrý učiteľ chváli a motivuje

Správny učiteľ vás navedie a ukáže vám, čo je to „efektívne učenie“. Pracuje s vami podľa toho, čo potrebujete, a hodiny prispôsobuje, podľa možností na mieru. Keď si učenie jazyka prispôsobíte presne vašim potrebám, pocítite motiváciu a chuť učiť sa. Vďaka energii, ktorú máte na začiatku, uvidíte prvé výsledky prakticky hneď. Keď po šiestich týždňoch poklesne, už niečo viete. Šikovný učiteľ vás dokáže presne v tomto momente potiahnuť. Ukáže vám – Pozri, koľko si sa za tých šesť týždňov veľa naučil. Vy to uvidíte a nová motivácia je na svete.

Vytvorte si z učenia príjemný rituál

Ak sa jazyk učíte nesprávne, učenie vás môže začať po chvíli frustrovať. Ak je nechuť k učeniu dlhodobá, je múdre začať hľadať spôsoby, ako mozog trochu oklamať. Ak sa budete do učenia neustále nútiť a nebudete sa cítiť ani trochu príjemne, celá situácia vás začne stresovať.

Vytvorte si preto k štúdiu radostný rituál. Napríklad sa presuňte niekam, kde máte vytvorené príjemné prostredie, to vám navodí dobrý pocit. Spravte si kávu, vyložte si nohy na stôl a popritom si začnite čítať veci, ktoré potrebujete do školy. Vytvorili ste si situáciu, v ktorej je vám príjemne a to, že sa popri tom učíte, je až druhoradé. Mozog cíti pohodu a začne spúšťať pozitíve chemické reakcie.

 

Aj v učení jazyka majte vždy cieľ

Ak v učení jazyka nemáte konkrétny cieľ, je to ako šoférovať hore-dole po cestách bez toho, aby ste vedeli, kam chcete prísť. Bezcieľnosť v učení cudzích jazykov môže mať nepríjemné následky – jednoducho sa vám po pár mesiacoch prestane chcieť a vzdáte to. Nemusí ísť pritom o žiaden veľkolepý zámer či misiu. Stačí len, aby ste vedeli, čo chcete o pol roka či o rok dosiahnuť. Poznačte si ho a pracujte na ňom pokojne aj s vašou školou alebo s lektorom.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.