• Stav pneumatík

Počas celého roka, ale obzvlášť v zime, sa kondícia pneumatík odráža na spôsobe i bezpečnosti jazdy. Povinnosťou každého vodiča je mať vozidlo vybavené zimnými pneumatikami v prípade, ak vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu či ľadu, avšak bezpečné je prezuť vozidlo už vtedy, ak vonkajšia teplota klesne pod 7 stupňov, hoci sneh je v nedohľadne. Ďalším aspektom je opotrebovanie pneumatík – ak si nie ste istí, poraďte sa v autoservise. Vo všeobecnosti má dostatočný dezén hĺbku minimálne 4 mm a pneumatiky by zároveň nemali byť staršie ako 4 roky. Ak jazdíte alebo sa chystáte do oblasti s hornatejším terénom, pribaľte si do kufra vhodné snežné reťaze.

  • Návšteva servisu

Servisní technici vám skontrolujú v autoservise brzdový systém, funkčnosť svetiel, nemrznúce kvapaliny v chladiči a v ostrekovači a tiež štartovací výkon autobatérie.

  • Zimná výbava

Každý vodič by mal mať poruke škrabku na okná, metličku na sneh, rozmrazovač zámkov a podľa oblasti pohybu aj spomínané snežné reťaze.

  • Karoséria auta

Vozidlo poriadne poumývajte a zámky ošetrite prípravkom s obsahom grafitu. Po každom umytí nezabudnite vytrieť tesnenia dosucha, aby ste predišli primrznutiu dverí. Počas zimy sa orientujte najmä na čistenie podvozka pre posypovú soľ, ktorá ho poškodzuje. V každom prípade používajte autokozmetiku určenú na zimné obdobie.

 

 

  • Stierače a okná

Lepšie ako rozmrazovanie je prevencia pred primrznutím, a to v podobe prekrytia medzi sklom a stieračmi. Vyvarujte sa použitiu stieračov a neodtŕhajte ich od okna, ak sú primrznuté. Poškodiť ich môžete aj vtedy, ak ich zapnete nasucho bez predošlého použitia ostrekovača s nemrznúcou zmesou alebo v prípade, ak je okno zamrznuté. Okná a stierače rozmrazujeme teplým vzduchom z ventilácie, prípadne elektrickým rozmrazovačom, ak je vo výbave vozidla. Veľmi dobre poslúžia aj rozmrazovacie spreje.

  • Motor v zime

Po naštartovaní vozidla nechajte motor na voľnobeh maximálne 30 sekúnd až 1 minútu. Neodporúča sa dlhšie zahrievanie motora za státia alebo dokonca jeho „túrovanie“ na voľnobeh. Následne ho zahrievame pokojnou jazdou so vždy zaradenou rýchlosťou, otáčky by nemali byť ani príliš nízke, ani príliš vysoké. Motor sa zahreje oveľa rýchlejšie, a šetríme tak namáhané časti.

Vyvarujte sa týchto chýb

  • Ak na kolesách používate bezpečnostné skrutky, pribaľte si k prezutiu bezpečnostnú násadu. Bez nej vám auto-servis pneumatiky nevymení.
  • Vždy odstráňte sneh z celého povrchu vozidla, najmä však zo strechy, kapoty, štátnych poznávacích značiek a svetlometov. Odlietajúci sneh z vozidla ohrozuje nielen vás, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
  • Vždy kompletne rozmrazte okná a sfunkčnite stierače.
  • V žiadnom prípade nerozmrazujte sklo a stierače horúcou vodou. V najhoršom prípade spôsobíte prasknutie skla a budete mať o starosť navyše.
  • Rozmrazovač zámkov nenechávajte odložený v aute, noste ho pri sebe. Ak vám auto zamrzne, zamknutý v aute vám bude nanič.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.