1. Mäta pieporná

Protizápalové účinky mäty pomáhajú znižovať opuch membrán na povrchu hrdla a nozdier, čím podporujú ľahké a čisté dýchanie. Mätové recepty fungujú hlavne pri dočasnom chrápaní spôsobenom alergiami, nachladnutím alebo suchým vzduchom. Pridajte pár kvapiek mätového oleja do zvlhčovača vzduchu, a uvidíte, či to pomôže.

 1. Olivový olej

Olivový olej má silné protizápalové účinky, ktorými upokojuje tkanivá pozdĺž celého dýchacieho systému, znižuje opuchy a čistí dýchacie cesty. Dokáže tiež zmierňovať bolesť. Pri jeho pravidelnom užívaní znížite vibrácie v hrdle a obmedzíte chrápanie. Stačí prehltnúť pred spaním dve až tri lyžičky olivového oleja. Ak to vyskúšate, dajte vedieť, či vám to skutočne pomohlo.

 

 1. Para

Upchanie nosa je najčastejšou príčinou chrápania. No a najjednoduchším riešením pre upchatý nos je inhalácia vodnej pary. S prídavkom eukalyptového esenciálneho oleja bude účinok silnejší a istejší.

 

 1. Kardamóm

Kardamóm je účinný odhlieňovač a uvoľňovač. To ho robí efektívnym pre otváranie zablokovaných dýchacích ciest. Prečistené dýchacie cesty budú pre vás znamenať aj menej chrápania. Pridajte  ½ čajovej lyžičku kardamómového prášku do pohára teplej vody a vypite to pol hodinu pred spaním. Robte to však každý deň, zázraky na počkanie sa totiž neudejú. Treba aj trpezlivosť.

 

 1. Žihľava

Ak chrápete len niektoré obdobie počas roka, je pravdepodobné, že je to u vás vyvolané sezónnou alergiou, ktorá spôsobuje zápal nosnej sliznice. Tento typ dočasného chrápania je možné liečiť pomocou žihľavy, ktorá má protizápalové a antialergické účinky. Pitie dvoch až troch pohárov čaju zo žihľavových listov každý deň počas alergickej sezóny vie chrápaniu zabrániť.

 1. Cesnak

Cesnak pomáha znižovať tvorbu hlienov v nosových dutinách a taktiež bráni zápalom v dýchacej sústave. Preto, ak chrápete v dôsledku zapchatého nosa, cesnak vám bude vedieť uľaviť. Cesnak môžete pre ľahšiu a chutnejšiu konzumáciu roztlačiť a dať do mlieka s medom.

 

 1. Harmanček

Harmanček je dobre známa bylinka kvôli svojim protizápalovým účinkom, ktoré dokážu zmierniť chrápanie. Je tiež svalovým a nervovým relaxátorom napomáhajúcim uvoľňovať napäté svaly a nervy v okolí hrdla, čo vám uľahčí spánok. Doprajte si šálku harmančekového čaju každý večer pred spaním.

 

+ 7 ďalších rád

 • Ak máte nadváhu, schudnite. Ľudia s nadváhou majú extra tkanivá v hrdle, ktoré prispievajú k chrápaniu.
 • Spite na boku, nie na chrbte. Keď spíte na chrbte, váš jazyk tlačí na zadnú časť hrdla, čím blokuje priechodnosť vzduchu.
 • Zvýšte polohu hlavy počas spánku o 10 až 15 centimetrov. Použite extra vankúše, aby ste zabránili tomu, že tkanivá v hrdle budú blokovať priechodnosti vzduchu.
 • Používajte nosné pásiky, ktoré vám pomôžu ľahšie dýchať.
 • Nepite alkoholické nápoje aspoň 2 hodiny pred spaním. Alkohol utlmuje váš centrálny nervový systém, čo neraz vedie práve k chrápaniu.
 • Spievajte pred spaním (ak nebývate v bytovke a nechodíte spať o polnoci). Spievanie zlepšuje svalovú kontrolu mäkkých tkanív podnebia a vrchnej časti hrdla.
 • Prestaňte alebo obmedzte fajčenie, pretože to dráždi výstelku nosnej dutiny a hrdla, spôsobuje opuch a teda napokon spôsobuje chrápanie.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.