Sú vám povedomé tieto situácie?

 

Ochotný kolega

V práci som jediný muž a mám päť kolegýň. Často sa stáva, že ma niektorá z nich poprosí, aby som za ňu vzal službu, pretože ide súrne práve dnes k lekárovi, inokedy má choré deti, musí sa pripraviť na rodinnú oslavu, na vystúpenie do divadla, na dovolenku a podobne. Takto využívajú moju dobrotu. To, že mám aj ja svoje potreby, však akosi odignorujú. Neraz sa stalo, že keď som prišiel za nimi s podobnou prosbou ja, razantne ma odmietli so slovami, že už majú dohodnuté iné plány. Často som si povedal, že už im ani ja nevyjdem v ústrety, a jednoducho im poviem, že už aj ja mám plán, ale nakoniec sa vždy obetujem. Hnevá ma to, pretože pre to prichádzam o drahocenný čas, ktorý by som mohol stráviť so svojou rodinou.

Martin H. Nové Zámky

 

Chodiaca požičovňa peňazí

Nedokážem nikomu nič odmietnuť a hnevám sa pre to na seba. Nechcem byť sebecká alebo lakomá, ale viem, že by som sa mala naučiť povedať nie. Ľudia v mojom okolí totiž takmer nikdy neocenia, že preto, aby som im vyhovela, sa musím často zaprieť, obetovať alebo uskromniť. Mám v práci kolegyňu, ktorá si stále požičiava peniaze. No s ich vracaním je to už horšie. Som jej obľúbenou obeťou, pretože ostatní sú neoblomní. Aj keď si vždy poviem, že už jej viac nepožičiam, nikdy sa mi to nepodarí. Keď sa totiž zjaví predo mnou s prosebným pohľadom, vždy ustúpim a peniaze jej aj tak požičiam.

Jarmila B. Bratislava

 

Ako sa dá povedať NIE?

Neverte tomu, že svojou láskavosťou a snahou pomáhať  „za každú cenu“ získate obdiv a náklonnosť okolia. Vyslúžite si akurát tak povesť poriadneho „mäkkýša“.

  • Skôr než odpoviete, dobre si rozmyslite, čo pre vás bude súhlas znamenať. Dokážete ho naplniť? Nebude pre vás znamenať príliš veľkú obetu alebo dokonca stratu?
  • Dobre zvážte, kto vás o láskavosť žiada. Pomohol alebo pomôže niekedy on vám?
  • Nemajte výčitky zo slovíčka nie. Nie je na ňom nič zlého alebo nezdvorilého. Ani neznamená, že máte niečo proti žiadateľovi. Nie môžete pokojne povedať aj najlepšej kamarátke.
  • Do odpovede sa nezamotávajte. Dotyčný musí jasne vedieť, či hovoríte áno, alebo nie.
  • Nezabúdajte, že forma odmietnutia je veľmi dôležitá.
  • Často urazí to, ako niečo poviete, než to, čo poviete.
  • Ak to sami nechcete, nie ste povinní niekomu vysvetľovať a odôvodňovať, prečo ste povedali nie.

 

Myslite na seba

NIE je priamoúmerné miere našej sebalásky a sebavedomia. Je to začarovaný kruh: Nedostatočná sebaúcta nám nedovoľuje povedať nie, okolie to využíva a naša frustrácia sa prehlbuje. Zamerajte sa preto na to, aby ste si sami seba dokázali viac vážiť. Schopnosť povedať NIE sa potom dostaví automaticky. Začnite ľahkými cvičeniami. Hovorte si:

„Moje potreby sú rovnako dôležité, ako potreby iných ľudí.“

„Mám sa rád/rada, a preto sa musím naučiť slušne povedať NIE!“

„Komu a ako prospeje, keď poviem áno?“

„Je spokojnosť dotyčného prednejšia než moja vlastná? Naozaj mu chcem vyhovieť?“

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.