Niektoré typy pokožky sú náchylnejšie na tvorbu mastného filmu, ktorý potom znemožňuje pleti dýchať. Na kráse jej uberajú zväčšujúce sa póry, v ktorých sa navyše usadzujú nečistoty, prach, pot alebo nevhodná kozmetika. Upchajú sa, a tak spôsobia problémy od červených bodiek až po akné.

 

Čistenie je základ

Ráno a večer pleť dôkladne vyčistite krátkym a veľmi jemným peelingom alebo micelárnou vodou. Zaobstarajte si kvalitné prípravky na mastnú pleť s akné. Zájdite si po ne radšej do lekárne.

Náš tip: Šupinky kože sú na sebe poukladané ako šindle na streche, preto pleť vyčistíte dôkladnejšie, keď budete tampónom pohybovať zdola nahor. Šupinky sa nadvihnú a oveľa lepšie sa vyčistia. Potom ich už stačí rýchlo uzavrieť tampónom s pleťovým tonikom, vedeným zasa z opačného smeru.

 

Odmastite sa

V lekárni si kúpte takzvaný odmasťovací krém a k nemu odmasťovacie obrúsky. Tými počas dňa pokožku prejdite, kedykoľvek sa začnete nepríjemne lesknúť. Ak ste nijaký podobný krém zatiaľ nevyskúšali, požiadajte o niekoľko vzoriek a v pokoji zistite, ktorý vám najviac vyhovuje.

 

Stiahnite veľké póry

Odumreté bunky odstraňujte pravidelným a šetrným peelingom. Oplatí sa vyskúšať aj osvedčené profesionálne prípravky sťahujúce póry. Veľmi dobrým a lacným spôsobom je striedanie teplej a studenej vody.

Hydratácia pre pleť

Mastná pokožka nemáva ani správnu hydratáciu. Pleť jej nedostatok vyrovnáva zvýšenou tvorbou mazu, preto sa stáva, že hydratačný krém určený pre mastnú pleť pokožku celkom normalizuje a vyhladí.

 

Maskujte sa

Ak máte mastnejšiu pleť so sklonmi k začervenaniu alebo akné, noste v kabelke kvalitný korektor. Používajte ho ešte pred mejkapom, ktorý by mal byť len ľahký minerálny a zmatňujúci. Tak dosiahnete to, že vaša tvár bude farebne zjednotená a výborne „zamaskovaná“. Na začervenané miesta si zvoľte korektor – buď zelený, alebo žltý.

 

Prírodná cesta

Účinným pomocníkom pri probléme tohto druhu sú vaječné bielky, ktoré spevňujú pleť a absorbujú mastnotu. Zmixujte med, bielky a múku, aby vznikla zmes. Nechajte ju na tvári pôsobiť, kým nezaschne, potom masku zmyte vodou. V prípade, že práve nemáte čas na aplikáciu masky, jednoducho prekrojte citrón alebo limetu a prejdite si týmto citrusovým ovocím po tvári, krásne posťahuje vaše póry. Dávajte však pozor, pokiaľ máte šťavu na pokožke, vyhýbajte sa silnému (slnečnému) svetlu, mohli by sa vám pod jeho vplyvom urobiť fľaky na tvári. Medzi bylinky, ktoré vhodne pôsobia na mastnú pleť – vo forme obkladov, patria: šalvia, kvet nechtíka, praslička a klinček.

 

Pozor na stravu!

Mastnej pleti neprospieva strava zložená z mäsa, bielej múky a bieleho cukru; teda výrobkov, ktoré sú hlavnou príčinou prekyslenia organizmu. Telo sa totiž prostredníctvom vylučovacích orgánov neustále snaží zbaviť toxických látok, ktoré ho zaplavujú; a keďže k vylučovacím orgánom patrí aj koža, jej stav nezostáva pri danom type stravy bez následkov. Naopak, stav mastnej pleti zlepšuje konzumácia: listovej zeleniny, riedených zeleninových štiav, žltého ovocia, riedených ovocných štiav, jogurtov, tvarohu, obilných klíčkov a pivných kvasníc. Zdravá pleť takisto potrebuje pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, duševný pokoj a dostatok spánku.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.