Artróza ako degeneratívne ochorenie vzniká najčastejšie prirodzeným opotrebovaním kĺbov, ale môže sa objaviť aj skôr v dôsledku poúrazových zmien či nadmernej záťaže kĺbov. Ľudia, ktorí artrózou trpia, vedia, že neobmedzuje len v pohybe, ale je i plná bolesti. Mnohí pacienti bolesť kĺbov riešia tabletkami proti bolesti, avšak to nie je správne riešenie. Okrem toho, že lieky proti bolesti negatívne pôsobia na žalúdok, pečeň a obličky, nevyriešia pravú podstatu problému. Je pravdou, že bolesť na chvíľu ustane, ale na zničený kĺb to nebude mať žiadny vplyv. „Medikamentózna liečba rieši následky artrózy – bolesti. Aplikácia kmeňových buniek by mala odstrániť príčinu bolestí – opotrebovanie chrupavky, “ vysvetľuje Milan Hric, chirurg z Nemocnice Malacky, kde sa kĺby liečia prevratnou metódou pomocou kmeňových buniek.

Doctor examining her patient leg in medical office

Kmeňové bunky sú súčasťou nášho tela

Ako je možné, že kmeňové bunky dokážu vyliečiť zničený a opotrebovaný kĺb? Ich tajomstvo tkvie v tom, že sú súčasťou nášho tela, čo znamená, že naše telo je pripravené ich prijať oveľa lepšie než cudzie teleso v podobe umelého kĺbu. Najviac kmeňových buniek má ľudský organizmus v tuku a kostnej dreni. Kmeňové bunky majú schopnosť zmeniť sa na chrupavkové bunky a upravia tak povrch opotrebovanej chrupavky. V Nemocnici Malacky, ktorá sa liečbe boľavých kĺbov venuje už niekoľko rokov, odborníci liečia ako veľké kĺby (kolenné či bedrové), tak i malé záprstné kĺby na ruke. Aká je história tejto liečby? „Liečba kmeňovými bunkami vznikla ako experimentálna liečba artrózy v skorých štádiách. K nám sa dostala prostredníctvom spoločnosti BHI, ktorá priniesla know-how na Slovensko,” približuje Milan Hric.

Výhody

Výhoda liečby kmeňových buniek oproti výmene kĺbu nespočíva len v spôsobe liečby, ale aj v jej dĺžke. Zatiaľ čo na výmenu kĺbu sa musíte pripravovať ešte dlho pred operáciou a rekonvalescencia sa môže natiahnuť aj na niekoľko mesiacov, liečba kĺbov kmeňovými bunkami trvá len pár hodín. Najskôr sa z tela pacienta odoberie dostatočné množstvo tukového tkaniva, z ktorého sa následne izolujú kmeňové bunky pripravené na aplikáciu do kĺbu. Už do hodiny od aplikácie môže pacient odísť domov po vlastných nohách.

Chcete sa o liečbe kmeňovými bunkami dozvedieť všetko podstatné? Navštívte www.liecbaklbov.sk a v prípade záujmu sa môžete objednať na bezplatnú konzultáciu u špecialistov na bezplatnom čísle 0800 30 00 30.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi