Severné územie Spojeného kráľovstva láka predovšetkým turistov túžiacich po poznaní. Zájazd v aktívnom duchu však nevyhnutne nepredpokladá vašu fyzickú kondíciu, všetko je pohodlne prístupné aj motoristom.

 

Delo namiesto hodín

Ak do Škótska poletíte, pristanete v Edinburgu – hlavnom meste. Prejdite sa tamojšou najstaršou ulicou nazvanou Kráľovská míľa. Obchodíky a útulné puby (krčmy) vás na nej odprevadia do kráľovského sídla Holyrood Palace až k hradu Edinburgh, ktorý stráži škótske korunovačné klenoty. Po jeho prehliadke si užijete nádherný výhľad na mesto. Neprehliadnite modernú budovu škótskeho parlamentu z roku 2004 a nedajte sa vystrašiť výstrelom z dela – tak sa tu jednoducho „odbíja“ 13. hodina.

 

Pár hradov za všetky

Potom už vyrazte ďalej. Môžete si ísť obzrieť kozmopolitné mesto Glasgow vzdialené niekoľko desiatok kilometrov. Milovníci histórie však zamieria na sever, do Stirlingu, mestečka obklopujúceho rovnomenný hrad. Jeho slávni obyvatelia (napríklad Mária Stuartová či jej syn Jakub VI.) nezmazateľne zasiahli do dejín Veľkej Británie, a tak je zastávka na tomto mieste takmer povinnosťou.

Po najdôležitejšom škótskom hrade prejdite k tomu najkrajšiemu. Eilean Donan zdobí škótsku krajinu už od 13. storočia a je skutočným klenotom medzi tamojšími sídlami. Vynechať by ste nemali ani zrúcaninu Urquhart. Do dnešných dní sa zachovala hlavne jeho veža, ktorú oceníte pri výhľade na vrcholky škótskej vysočiny Highlands. Pri troche šťastia na počasie možno zazriete aj najvyššiu horu Veľkej Británie Ben Nevis vysokú 1 343 metrov.

 

Cesta do praveku

Vašej pozornosti by nemalo ujsť ani jazero Loch Ness. Až 229 metrov hlboké jazero poskytuje dokonalé podmienky na život bájnej a veľmi populárnej príšere nazývanej nežne Nessie. Aj keď presvedčivé dôkazy o jej existencii chýbajú, správy o výskyte tvora dosahujúceho rozmery pravekých monštier sa tradujú už od 6. storočia. Takže, ak budete chcieť, uverte fantastickým báchorkám a pri plavbe po jazere starostlivo študujte vodnú hladinu. Ktovie, možno práve vám sa Nessie ukáže v plnej kráse.

Z ostrova na ostrov

Nefalšované prírodné krásy môžete obdivovať aj na ostrove Skye patriacom do súostrovia Vnútorné Hebridy. Loď nebude potrebná, suchou nohou sa tam dostanete po asi polkilometrovom modernom moste. Za cieľ si zvoľte útesy Kilt Rock, skalné útvary nápadne pripomínajúce kilt – pánsku škótsku sukňu. Nevynechajte ani vodopády Mealt Falls, živiaci svojou chladnou sladkou vodou more na severe ostrova. Za ľubozvučne znejúcou škótskou gaelčinou si zájdite do najväčšieho mesta na ostrove, Potree, a prejdite sa jeho malebným prístavom lemovaným farebnými domčekmi. Poseďte si, dajte si pohárik whisky z miestnej pálenice a vašu škótsku dovolenku si dosýta užite!

 

Chystáte sa na cestu?

  • Priamo do Edinburghu sa lietadlom dostanete z Viedne asi za 180 eur.
  • Na cestu i pobyt na severe Veľkej Británie vám stačí platný občiansky preukaz.
  • Vody nádherného vodopádu Mealt Falls prekonajú na ceste do mora výšku 85 metrov.
  • Pravá miestna whisky musí zrieť aspoň tri roky – a len na škótskom území!
  • Kilt (mužská sukňa) sa šije z vlnenej látky zvanej tartan. Samozrejme, musí mať kockovaný vzor.
  • Koncertná hala The Armadillo zdobí od roku 1997 breh rieky Clyde v meste Glasgow.
  • Edinburgh je podľa mnohých najkrajším britským mestom. Ak chcete polemizovať, prejdite sa najskôr štýlovými uličkami a nechajte sa očariť jeho historickými pamiatkami – a potom hovorte…
  • Medzi najslávnejších obyvateľov hradu v Edinburghu patrí aj škótska kráľovná Mária Stuartová.
  • Urquhart býval jedným z najväčších škótskych hradov. Dnes sú z nej len ruiny, ale hádam práve tie robia z miesta na brehu jazera Loch Ness také vábivé romantické miesto.

 

Po stopách kráľovskej lásky

Nezabudnite navštíviť kraj Fife a v ňom najstaršie škótske univerzitné mesto St. Andrews. Prečo sa zastaviť práve tu? Pretože tu sa na prednáškach z histórie v roku 2001 po prvý raz stretli princ William a Kate Middleton. Nuž si aspoň vyfoťte budovu, kde obaja študovali.

Mesto St. Anrews  sa nazýva domovom golfu. Bodaj by nie – veď tomuto športu tu holdujú už od 14. storočia.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.