Tradície majú dôležitú úlohu

Vinohradníctvo a vinárstvo ViaJur je pokračovaním výnimočnej histórie, ktorej dôležitou súčasťou je Pálffyovský kaštieľ vo Svätom Jure. Práve na tomto vznešenom mieste sa vinohradníci a vinári venovali výrobe vína už od 15. storočia, a tak je našou hlavnou prioritou, aby sme pokračovali v tradíciách, ktoré sú tu po stáročia ukryté. Dnes sme otvorení pre verejnosť na rôznych kultúrnych podujatiach a momentálne sa kaštieľ pretvára do multifunkčného vinársko-gastronomického priestoru, ktorý otvorí dvere verejnosti v roku 2021.

 

Hrozno a jeho spracovanie

ViaJur obhospodaruje vinohrady a pestuje vinič v dvoch usadlostiach – Svätý Jur a Farná. Celoročná práca vinohradníkov zabezpečuje dostatok vysokokvalitnej suroviny pre vinárstvo na výrobu vína. Všetky usadlosti sú charakteristické svojím terroir, ktorý sa odráža v našich vínach. Dominantne máme vysadené odrody ako Rizling vlašský, Müller Thurgau, Sauvignon blanc, Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, ale aj novú slovenskú odrodu Dunaj a chystáme malé výsadby svetovej odrody Cabernet Franc, o ktoré sa stará náš ambiciózny mladý agronóm Bc. Jakub Mankovecký. Samotné vinárstvo sa nachádza v historických pivniciach Pálffyovského kaštieľa. Na tradície výroby vína sme nadviazali najmodernejšími technológiami. K spracovaniu produktu práce vinohradníkov, k hroznu, pristupujeme s úctou. Jeho šetrnou úpravou sa snažíme preniesť všetko slnko, terroir a tie najprirodzenejšie chute z bobuliek hrozna priamo do vína.

Prvé úspechy

Osobne považujeme ročník 2018 za náš prvý úplne samostatný, kde sa všetko hrozno spracovalo pod našou strechou a vína z neho pochádzajúce sa ešte len nedávno dostali na trh. Môžeme spomenúť veľký úspech našich ružových vín, ktoré bodovali na medzinárodnej súťaži vín Danube Wine Challenge organizovanej v Châateau Belá. Degustovalo sa viac ako 500 vzoriek vína z 8 krajín sveta.  Ružová frankovka modrá 2018 sa dostala na sprievodný Master Class Rosé , ktorý organizovala najrešpektovanejšia odborníčka na ružové vína Elizabeth Gabay s titulom Master of Wine. Zároveň sa náš Cabernet Sauvignon rosé 2018 stal celkovým víťazom kategórie ružových vín, kde porazil ďalších 40 vzoriek ružového vína zo Slovenska.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Tento mladý milovník vína a dobrého jedla pracuje ako someliér/obchodník s vínom. Skúsenosti čerpal v známych reštauráciách a winebaroch ako Elesko Wine Park & Restaurant alebo Winter Wine Club. Pôsobil ako head someliér a barista v spoločnosti Corner&Co a Wineplanet, v súčasnosti najväčšieho distribútora vín v slovenskej gastronómii. Je absolventom mnohých odborných kurzov, ako aj zahraničných vinárskych stáží. V roku 2009 a 2010 sa stal víťazom medzinárodných juniorských somelierských súťaží organizovaných ASSR. Založil značku PlnýPohár a v súčasnosti pôsobí ako obchodný riaditeľ & head someliér Selaví.