Cuketa patrí do rodiny tekvíc pochádzajúcich zo Strednej Ameriky, vyšľachtené odrody však majú domov už tu, v Európe. Jej názov je odvodený od talianskeho výrazu pre tekvicu: zucca. Zatiaľ čo v tomto jazyku, ako aj v slovenčine, je cuketa ženského rodu, v anglicky hovoriacich krajinách je rodu mužského.

 

Je vhodná pri diéte

Cuketa obsahuje minimum kalórií, čím sa radí medzi diétne druhy zeleniny, teda aj si z nej nepripravíte na tuku opražené placky. Keď držíte diétu, môže slúžiť ako základ ľahko stráviteľnej večere, po ktorej vás len tak rýchlo nedobehne vlčí hlad, cuketa má totiž nízky glykemický index. Keďže má neutrálnu chuť, môžete ju kombinovať s výraznejšími druhmi zeleniny.

 

Čistí črevá

Hoci to tak možno na prvý pohľad nevyzerá, cuketa patrí medzi mimoriadne zdravé potraviny. Obsahuje napríklad provitamín A, vitamíny skupiny B a céčko, z minerálnych látok má dostatok draslíka (viac ako banán), mangánu, horčíka, vápnika a fosforu. Vďaka množstvu vlákniny je vhodná pri problémoch s vyprázdňovaním a zápchou, čistí črevá, čím zároveň znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka. Obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, vďaka čomu optimalizuje hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň urýchľuje prechod obsahu čriev, čím minimalizuje možnosť, aby sa škodlivé látky vstrebávali do tela cez črevné steny.

Cuketa je plná vody, preto podporuje hydratáciu. To oceníte jednak v horúcich letných dňoch, ale napríklad aj v čase choroby, pri zápale močových ciest či obličiek. Keďže má močopudné účinky, zbavuje telo toxínov a zlepšuje stav napríklad aj pri dne.

 

Menšie sú chutnejšie 

Jemnú, zato výraznejšiu chuť majú menšie cukety. Koža musí byť tenká, ale pevná a lesklá bez škvŕn. Výhodou menších plodov je, že pred jedením ich nemusíte šúpať ani zbavovať jadierok, sú takmer zanedbateľné.

Cukety neskladujte dlho, inak strácajú na kvalite. Uchovávajte ich v chladničke. Existuje množstvo receptov ako ich spracovať. Okrem iného môžu nahradiť klasické pláty cestoviny pri príprave cuketových lazaní, výborné sú cuketové placky alebo rizoto. Prípadne si z nich pripravte hranolčeky, ktoré však upečte v rúre a nesmažte na panvici, pretože cukety pri kontakte s tukom pôsobia ako špongia.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.