Dlhá zima dala našej pokožke poriadne zabrať a ak sme sa o ňu dostatočne nestarali, môže sa nám „odmeniť“ suchosťou, prípadne zhoršením ekzému. Môžu za to predovšetkým veľké teplotné rozdiely medzi vonkajším prostredím a bytom, nízka vlhkosť vzduchu či zhoršené vetranie a s ním spojená prítomnosť prachu a roztočov. No nezúfajte. Vysušenej a unavenej pleti pomôžu prvé lúče jarného slniečka a hlavne pravidelná správna starostlivosť.

Absolútnym základom je pravidelné ranné i večerné čistenie jemnými nedráždivými gélmi a pleťovými vodami zakončené kvalitným výživným krémom. Prebrať pleť po zime môžeme aj pravidelnými peelingmi, ktoré odstránia odumreté bunky a spolu s jemnou masážou kožu prekrvia. Takto pripravená koža má lepšiu schopnosť vstrebávať výživu zo sér a z krémov. A hoci by sme pleti mali dopriať aj zdravý „slnečný vitamín“, jarné slnko je veľmi zradné. Koža je po zime bledá a nepripravená čeliť UV lúčom, a preto môže na nej intenzívne slnenie napáchať dokonca väčšie škody ako v lete. Prípravou je pravidelné používanie postupne sa znižujúceho SPF ochranného faktora, či už vo forme krémov alebo gélov.

Pozor na alergie

Ako si však máme vybrať z množstva krémov a kozmetických prípravkov, ktoré ponúkajú drogérie a lekárne? Ich množstvo je skutočne nepreberné a každý sľubuje niekedy až nesplniteľné. Základom by malo byť držať sa v kategórii vhodnej pre typ kože daného človeka. Zrelá, no mastná pleť potrebuje niečo iné ako problematická pleť 15-ročnej dievčiny, rovnako ako koža s pigmentovými fľakmi potrebuje niečo iné ako pleť so sklonom k ekzémom. Dnes je trendy všetko prírodné a bio, ale vždy dbajte na to, aby bol prípravok dermatologicky testovaný. Neznamená to však, že by ste mali úplne zanevrieť na domáce kozmetické prípravky, no aj tu je namieste zvýšená opatrnosť. Určite do hotového krému alebo séra nič nepridávajte, pretože len ťažko predpokladať, ako substancie vo výrobku zareagujú napríklad s citrónovou šťavou – domácim pomocníkom našich starých mám proti pigmentovým fľakom. Vôbec ale neprekáža občasné striedanie profesionálnej kozmetiky, napríklad s domácou maskou z avokáda, medu alebo iných účinných surovín. Musíte si však uvedomiť, že ovocie, zelenina a iné prísady sú zvyčajne postrekované alebo konzervované a môžu tak spôsobiť podráždenie alebo alergickú reakciu.

Krása ide zvnútra

Ak chceme mať krásnu a zdravú pleť, nesmieme zabúdať, že výživa kože prichádza predovšetkým zvnútra. Vonkajšia starostlivosť – krémy, séra a podobne – je len jedným z frontov, na ktorom treba bojovať v boji za uchovanie si zdravej a mladistvo pôsobiacej pokožky. Podobne dôležitá je výživa, spánok a pohyb. Vo všeobecnosti platí, že by sme sa mali kvalitne a pravidelne stravovať, dodržiavať pitný režim a pokiaľ možno, vyvarovať sa alkoholu, ktorý má dehydratujúce účinky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.