Otec absolvoval zákrok pred viac ako 3 rokmi a Peter sa rozhodol 2 roky po ňom.  „Ja sám som bývalý hráč basketbalu a mal som niekoľko úrazov, dokonca som mal roztrhnutú achillovu pätu, takže aj mňa v tom čase trápili bolesti kolien po úrazoch, videl som, že otcovi to pomohlo, a tak som si zákrok dal ako darček na moje narodeniny“, spomína Peter.

Zákrok podstúpil na pravé koleno, najskôr mu odsali tuk a následne po asi 3 hodinách mu do kolena injekčne aplikovali kmeňové bunky. „Zákrok nebol nijako extrémne nepríjemný, taká operácia achilovky je oveľa nepríjemnejší zákrok“, dodáva s úsmevom.

 

Pohyblivosť kĺbov sa zlepšila a dnes sa naplno venuje obľúbeným športovým aktivitám

Zápal v kolene ustúpil do pár týždňov po zákroku a po vyše mesiaci sa mu obnovila aj pohyblivosť v kolene. Na odporúčanie lekárov dodržiaval pokojový režim, rovnako na odporúčanie lekára bicykloval a do 3 mesiacov sa mohol vrátiť k basketbalu a volejbalu. No a v zime tiež lyžoval.

 

Liečba vhodná pre všetky generácie

V súčasnosti je dostupných veľa metód, ktoré oddiaľujú operáciu a liečia zápal v kĺbe. Liečba pomocou kmeňových buniek má však potenciál aj regenerovať poškodenú chrupavku. „Odporučil by som to napríklad aktívnym ľuďom, ktorí sa radi venujú športovej aktivite a dochádza u nich k poškodeniu chrupaviek. Určite je to výhodnejšie ako užívať rôzne voľnopredajné preparáty“, odporúča Peter.

Ak majú pacienti poškodené oba kĺby, tak netreba čakať na postupnú liečbu, je lepšie dať si urobiť oba kĺby, aj keď jeden je poškodený menej. Nedôjde tak zbytočne k jeho ďalšiemu opotrebeniu.

 

Informácie na: www.liecbaklbov.sk alebo 0800 30 00 30.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi