Kde sú časy, keď obetavá žena čakala na svojho druha v tichosti príbytku a jej jedinou úlohou bola starostlivosť o deti? Kým muž lovil korisť, matka sa starala o udržiavanie rodinného krbu. Žiaľ či našťastie, rodové roly muža a ženy sa za dlhé stáročia zmenili na nepoznanie. Dovolíme si tvrdiť, že emancipáciou sa dnešná žena vyrovnáva mužovi takmer vo všetkom. Zastáva chlapské funkcie, dokáže uživiť rodinu, hravo si poradí s výchovou detí a popritom ľavou zadnou stíha aj domácnosť. Kde sa v nej berie toľká energia? Žena toho na svojich pleciach unesie ako kôň! Navonok síce pôsobí ako neutíchajúca sopka, srší energiou a vitalitou, no v kútiku duše padá na kolená. Ukázať svoje nedostatky a zlyhanie môže byť v tomto dravom svete nebezpečné…

Silnejšie či slabšie pohlavie?

Je všeobecne známe, že východoázijské národy zasvätia celý život práci. Trávia v nej takmer celý čas, výnimkou je len niekoľko hodín určených na spánok. Voľný čas s rodinou, priateľmi či chvíľka pre svoje záľuby je pre nich veľkou neznámou. Máme šťastie, že na Slovensku taká pracovná kultúra nie je. Aj keď stráviť v práci desať či dvanásť hodín nie je pre niektoré dámy vybočením z pracovného rituálu. V dnešnej dobe nie je ničím výnimočným ani fakt, ak nežnejšie pohlavie zastáva vedúce posty, ktoré boli kedysi výlučne mužskou doménou. Silnejšie pohlavie sa s týmto faktom stále nedokáže zmieriť, keďže tu vládne silný patriarchát a ženy pociťujú diskrimináciu takmer vo všetkých oblastiach života. Aby sa žena presadila a uplatnila, musí byť dvakrát lepšia a výkonnejšia ako muž.

Ženina práca sa nikdy nekončí

Byť ženou je skutočne vyčerpávajúce. Sme nútené podávať maximálne výkony, a to na všetkých  frontoch. Žena by mala byť skvelá pracovníčka, výborná manažérka, perfektná mama, vždy atraktívna manželka, ale aj sexi a neúnavná milenka. Okrem toho, skvelá kuchárka a rýchla upratovačka, ktorá vždy vygruntuje „chliev“ po deťoch a mužovi. Sme v jednom kolotoči a zmietame sa medzi príkazmi „nabrúseného“ šéfa, krikom detí a nespokojným manželom, ktorý pre našu zaneprázdnenosť opäť nemá večeru. Lenže dlhodobo nasadené vražedné tempo sa často odrazí na zhoršenom zdravotnom stave. Chronická vyčerpanosť, nefungujúce trávenie, nespavosť, opakujúce sa migrény či dokonca syndróm vyhorenia sú častým javom modernej doby.

Ľudský organizmus nie je večne v pohybe, aj on potrebuje dobiť baterky a prinavrátiť stratenú energiu. Milé dámy, nebuďte otrokom svojej domácnosti či večne nespokojného šéfa. Venujte sa aj svojim záľubám, vyrazte do prírody, športujte a nezabudnite dýchať čerstvý vzduch, ktorý vám prinavráti stratenú rovnováhu.

Materská má od dovolenky ďaleko

Kto nazval obdobie po pôrode materskou dovolenkou, zrejme nemal predstavu o tom, čo všetko obnáša starostlivosť o malého človiečika. Táto fáza v živote ženy je ešte vyčerpávajúcejšia ako ktorákoľvek predtým. Ale každá matka bude súhlasiť, že aj najkrajšou v živote. Neustále povinnosti okolo bábätka – dojčenie, prebaľovanie, utišovanie, o prebdených nociach ani nehovoriac, sa podpisujú pod nie práve najlepšiu fyzickú aj psychickú kondíciu a celkový zdravotný stav. Oslabená imunita je útočiskom pre mnohé bacily, z toho dôvodu je nevyhnutné dbať na správnu životosprávu a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Aj vy máte nárok na priestor pre seba a svoje záľuby. Ak vám to dovolia možnosti, zverte bábätko manželovi či starým rodičom a choďte si zašportovať, skrášliť sa ku kaderníčke či s kamarátkou na kávu. A nezabudnite, ak ste vyčerpaná, spite, keď spí vaše dieťatko.

Vo všetkom je dôležitá harmónia

Podľa viacerých starovekých liečiteľov a mudrcov je najdôležitejšie zachovať rovnováhu. A to vo všetkých oblastiach života – pracovnej, osobnej, sexuálnej aj v zdravej životospráve. Túto filozofiu dokazuje aj staré čínske učenie Jin a jang. Ide o dve navzájom opačné a dopĺňajúce sa sily, ktoré sa nachádzajú vo všetkom živom aj neživom na svete. Čiže je potrebné vyvážiť prácu s voľným časom, záľubami a rodinou.

Aby sa z vás nestal otrok

– Nepreceňujte sa a nikdy neprekračujte hranice svojich možností.

– Žiadna žena nie je dokonalá, ani vy, ani vaša suseda či šéfka, ktorá sa tak tvári.

– Chcieť všetko zvládnuť na sto percent sa nedá, zvoľte si priority, inak sa z toho zbláznite.

– Dôležitá je deľba práce, vy predsa nie ste otrok v domácnosti.

– Aspoň raz do týždňa si doprajte chvíľku pre seba, deti zverte manželovi či starým rodičom a venujte sa výlučne sebe.

– Nezanedbávajte svoje zdravie pre povinnosti. Preventívna prehliadka u gynekológa a obvodného lekára raz do roka je samozrejmosťou.

– Rozmaznávajte sa! Doprajte si teplú vaňu pri sviečkach, dobrú čokoládu či relaxačnú masáž, ktorá vás postaví na nohy.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.