• HĽADAJTE NOVÉ VÝZVY

Aj keď máte pocit, že už ste v živote vyskúšali všetko, veľa ste sa naučili aj dosiahli, stále je tu niečo, za čím sa ešte oplatí ísť. Hľadajte v živote nové výzvy, niečo, čo by ste ešte mohli dosiahnuť, čo by ste sa chceli naučiť, čo by ste chceli zdolať. Môže to byť len drobnosť. Napríklad ste vždy túžili zájsť do Opery vo Viedni? Začnite sporiť, potom si kúpte nové šaty a vyrazte s partnerom či kamarátkou za zážitkom. Môžete to spojiť aj s pekným výletom. Alebo ste nikdy nešoférovali? A kto povedal, že sa to nedá naučiť po štyridsiatke či hoci aj po šesťdesiatke? Prípadne vždy ste túžili pozrieť sa na Srí Lanku? Len smelo do toho! Skrátka, ak si chcete udržať mladosť, nikdy nemôžete mať pocit, že už ste dosiahli všetko a nemáte žiaden plán.

 

  • ZAKÁŽTE SI HOVORIŤ: NA TOTO SOM STARÁ!

Nikdy nehovorte, dokonca si ani len nepomyslite, že „na toto som už príliš stará“. Človek je taký starý, ako sa cíti. Smelo sa púšťajte do všetkého, na čo máte chuť. Na svete je množstvo ľudí, ktorí začali behať maratóny po päťdesiatke alebo až v tomto veku sa odvážili zmeniť svoju nudnú prácu za takú, po ktorej vždy túžili, prípadne dali výpoveď v zamestnaní a vrhli sa na podnikanie. Keď budete veriť, že môžete všetko, na čo máte chuť, tak to naozaj aj dosiahnete.

 

  • OBKLOPTE SA SPRÁVNYMI ĽUĎMI

Ľudia, ktorými sme obklopení, nás formujú viac, ako by sme si mysleli. Často preberáme ich spôsob myslenia, ich názory, dokonca aj ich nálady. Preto si dobre rozmyslite, s kým trávite väčšinu svojho času. Vyhýbajte sa frflošom, ktorým všetko vadí, nič ich nebaví, sú nahnevaní na celý svet a neustále sa sťažujú na to, že sa cítia starí. Namiesto toho sa obklopte ľuďmi, ktorí sa cítia mladí a tak aj konajú. Stretávajte sa s pozitívnymi, zábavnými a zaujímavými ľuďmi, ktorí vás doslova vtiahnu do svojho sveta. Výborné je, keď máte mladších priateľov, pri ktorých sa cítite ako ich rovesníčka.

  • BUĎTE SPONTÁNNA

Nemusíte si všetko plánovať mesiace či týždne dopredu. Nebojte sa spontánnosti. Spontánne rozhodnutia vám doslova vlejú krv do žíl. Nemáte celý deň čo robiť? Vyrazte na výstavu do susedného mesta. Alebo len tak sadnite na prvý vlak, ktorý príde a vystúpte na tretej stanici. Preskúmajte mesto, dajte si kávu a zákusok, pozorujte domácich, ktorí chodia okolo, zájdite do múzea… Čerpajte energiu z každého jedného dňa, ktorý nie je všedný.

  • NEĽUTUJTE SA

Nikdy sa neľutujte, neplačte za tým, čo sa v minulosti stalo a zmenilo vám život, nepremýšľajte nad tým, čo by bolo, keby… Je to zbytočná strata času, ktorá vás oberá o energiu a čas. A prichádzate tak aj o priateľov, pretože tým, ktorí sa ľutujú a vyplakávajú nad svojím životom, sa každý radšej vyhne. Berte minulosť len ako cestu, ktorá vás priviedla k súčasnosti a formovala na človeka, ktorým ste dnes. Nesnažte sa ju zmeniť, len ju prijmite. Ale žite tu a teraz.

 

  • ZBAĽTE SA A CESTUJTE

Cestujte, kedykoľvek budete môcť. Je jedno kam. Cestovanie vám prinesie nové zážitky, zaujímavé stretnutia, objavy, poznatky o tom, ako žijú iní ľudia. Cestovanie vám prinesie do života veľa nového, vytrhne vás z každodennej rutiny. Navyše, z ciest sa vždy snažíme priniesť si niečo aj domov a uchovať. Môže to byť nový druh jedla, ktorý začnete variť alebo zavediete doma poobednú siestu, začnete sa obliekať ako ženy v cudzine alebo budete piť kávu so zmesou exotického korenia. Skrátka, váš život nadobudne novú vôňu aj chuť.

  • KAŽDÝ DEŇ SI ZACVIČTE

Ginger vo voľnom čase tancuje ako cheerleaderka, teda roztlieskavačka. Pre BBC povedala, že cvičiť začala už ako veľmi mladá – vo veku 50 rokov. Dnes má 84 rokov a hovorí, že pohyb je základ, keď si chce človek udržať mladosť. Preto si každý deň aspoň chvíľku zacvičte, bez ohľadu na to, ako veľmi sa cítite unavená. Práve pohyb vás preberie a dodá vám energiu na všetky veci, ktoré chcete podniknúť. Vďaka pohybu nebudete myslieť ani na bolesť či smútok. A je jedno, či si zacvičíte doma jogu, vyberiete sa plávať alebo svižnou chôdzou pôjdete na prechádzku. Pohyb má navyše ešte jednu obrovskú výhodu – eliminuje stres. A podľa výskumov stres spôsobuje fyzické zmeny v tele, ktoré môžu urýchliť starnutie, navyše vplýva na zvýšenie krvného tlaku a zrýchlenie pulzu, čiže má negatívne následky na srdcovo-cievne zdravie.

 

  • NÁJDITE SI ČAS NA KRÁSU

Vždy si nájdite čas na to, aby ste vyzerali najlepšie, ako sa dá. Urobte sa krásnou. A to aj vtedy, keď nechodíte do práce, motáte sa len doma alebo po záhrade. No keď sa primaľujete a urobíte si vlasy, budete sa cítiť oveľa lepšie a mladšie. To vám pomôže uniknúť aj depresívnym myšlienkam. Stále tiež sledujte módu a z času na čas si kúpte niečo, čo sa niekomu môže zdať „nevhodné vo vašom veku“, či už to bude nadýchaná sukňa alebo veľké náušnice. No a čo? Urobte si radosť, nebojte sa byť extravagantná, flirtujte so životom.

 

  • BUĎTE ZVEDAVÁ

Zvedavosť je typická črta detí a tínedžerov. Vekom ju strácame, ale je dôležitou esenciou nášho života. Preto sa jej nevzdávajte a buďte zvedavá tak, ako dieťa. Keď budete túžiť po poznaní, budete chcieť vedieť, ako veci fungujú, ako v skutočnosti vyzerajú, budete hltať knihy, túlať sa po výstavách, pozerať historické filmy, budete žiť naplno a s chuťou. Nebojte sa učiť novým veciam – začnite študovať psychológiu na univerzite stredného veku, keď ste po tom vždy túžili alebo sa začnite učiť po taliansky.

  • DOPRAJTE SI

Nevyslovujte vety typu: „Ja už mám všetko, nič nechcem, nič nepotrebujem…“ A tiež nie: „Je to drahé a úplne zbytočné.“ Namiesto toho si z času na čas urobte radosť kvalitnými drobnosťami, ktoré potešia dušu, aj keď sú drahšie. Naučte sa vychutnávať život v maličkostiach. Kúpte si hriešne drahú ručne zdobenú čokoládu, zájdite si na obed do obľúbenej indickej reštaurácie, doprajte si večer pohár kvalitného vínka (je dobré pre srdcovo-cievne zdravie a chráni nás aj pred cukrovkou). Neľutujte peniaze, ktoré miniete len na seba, aby ste si urobili radosť. Naopak, považujte ich za tú najlepšiu investíciu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.