Neutíchajúci smäd

Telo sa snaží nadmerný cukor v krvi vylúčiť močom, preto obličky produkujú veľa moču a chodíte neustále na záchod. Tým sa však telo dehydruje a mozog vysiela signál smädu. A tak zároveň musíte veľa piť. Ľudia, ktorí majú problém s cukrovkou, za deň vypijú 6 až 10 litrov vody! Pijú aj v noci, a to isté platí aj o chodení na záchod.

 

Neustály hlad

Aj keď jete dosť, telo nevie spracovať cukor z jedla, takže bunky stále nemajú energiu. Preto pýtajú viac a viac a jedla.

 

Nadmerná únava

Zbystrite pozornosť, najmä keď sa únava vyskytuje po jedle. Keď si nutne musíte poobede pospať a v práci v okamihu zaspíte na stoličke, určite si dajte zmerať hladinu cukru v krvi.

 

Svrbenie pokožky

Keď vás svrbí celé telo (alebo hoci len oblasť lýtok na nohách), môže to byť príznak cukrovky. Pri cukrovke je pokožka veľmi vysušená, napnutá a svrbí niekedy až tak, že sa doškriabete do krvi.

Mravčenie nôh

Cukrovka môže spôsobiť tzv. diabetickú neuropatiu (poruchy nervstva). Prejavuje sa zvýšenou únavnosťou a slabosťou v nohách, nočnými kŕčmi v lýtkach, pocitmi chladu a opuchom nôh. V pokoji sa môže objaviť aj tzv. mravčenie alebo brnenie v nohách. V noci vás zase môže budiť pálivá bolesť predkolenia alebo chodidiel. Pokožka na nohách býva suchá, koža môže byť popraskaná s krvavými trhlinkami, ktoré sa ťažšie hoja.

 

Zarastenie nechtov

Na nohách sa cukrovka prejavuje aj zmenami na nechtoch a bolestivým zarastaním nechtov, ktoré sa opakuje aj po chirurgických zásahoch a aj napriek tomu, že sa o svoje nechty príkladne staráte.

 

Zápaly močových ciest

Opakujúce sa zápaly močových ciest sú u diabetikov veľmi časté. Je to preto, že pri zvýšenom objeme moču zostáva v mechúre tzv. zostatkový moč, teda mechúr sa úplne nevyprázdni a práve toto je ideálny terén pre baktérie, ktoré sa tam môžu rozmnožovať a spôsobiť zápal. Muži môžu trpieť aj zápalmi predkožky a ženy zase vaginálnymi zápalmi, časté sú u nich mykózy, ktoré spôsobujú premnožené kvasinky.

 

Ťažkosti s obličkami

Mnohí cukrovkári trpia zápalmi obličiek a ich zhoršujúcou sa filtračnou schopnosťou, čo po rokoch môže viesť až k ich zlyhaniu. Obličky poškodzuje aj vysoký krvný tlak, ktorým trpí až 70 percent diabetikov.

Sexuálne problémy

Muži diabetici mávajú problémy s erektilnou dysfunkciou, čo je pretrvávajúca neschopnosť muža dosiahnuť alebo udržať erekciu, ktorá je nevyhnutná pre uspokojivý pohlavný styk. Je to preto, že pri cukrovke sú poškodené cievy a nie je dostatočný prítok krvi do penisu. Určitú úlohu tu zohráva aj nadváha typická pre diabetikov.

 

Zhoršený zrak

Na cukrovku vás môže upozorniť zhoršená ostrosť videnia a lekár môže zaznamenať zmeny na očnom pozadí. Cukrovka ničí cievy v očiach a po rokoch ochorenia môže viesť až k slepote.

 

Čo je cukrovka?

Diabetes mellitus je chronické ochorenie, pri ktorom sa v pankrease prestáva vytvárať inzulín (alebo sa ho tvorí málo). Inzulín je hormón, ktorý umožňuje bunkám vstrebávať glukózu cirkulujúcu v krvi a premieňať ju na energiu. Pri nedostatku inzulínu sa cukor z jedla správne nespotrebuje a začne sa hromadiť v krvi. S každým jedlom sa ďalej zvyšuje. Nadmerné množstvo cukru v krvi pritom ničí všetky orgány aj tkanivá, najviac však cievy a nervový systém. Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek a amputácie končatín vo vyspelých krajinách.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 5 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.