Počet prípadov cukrovky (diabetes mellitus) každým rokom rastie. Viac ako 90 percent chorých pritom tvoria ľudia s cukrovkou 2. typu, ktorá sa rozvíja väčšinou na základe nezdravého životného štýlu. V súčasnosti trpí cukrovkou na Slovensku asi 400 000 ľudí a ďalších 100 000 má tzv. prediabetický rizikový syndróm. No a potom sú tu ešte takí, ktorí o svojom ochorení vôbec nevedia. Cukrovka totiž nebolí a spočiatku sa prejavuje príznakmi, ktoré si s ňou vôbec nemusíme spájať. Preto sa často na ňu príde úplne náhodne v rámci preventívneho vyšetrenia, pri ktorom sa odoberú vzorky krvi alebo sa stane, že človek na ulici odpadne, pretože sa dostane do diabetickej kómy a až následne v nemocnici sa zistí, čo mu vlastne je.

Poznáte prvé príznaky, ktoré vás môžu upozorniť na to, že máte v krvi zvýšenú hladinu cukru a rozvíja sa u vás cukrovka?

 

AKO NA PÚŠTI

Naše telo je dômyselne zostrojené tak, že keď sa v organizme deje niečo, čo ho poškodzuje, tie jeho časti, ktoré môžu, vyrážajú hneď na pomoc. Takže keď je v krvi vysoká hladina cukru, obličky sa snažia glukózu vylúčiť v moči. A tak produkujú veľa moču. Čiže neustále chodíte na záchod. Ibaže telo sa tým zároveň dehydruje a preto mozog vysiela signál smädu. Smädí vás doslova akoby ste boli na púšti. Takže pijete. Aj 6 až 10 litrov vody denne! Dokonca musíte piť aj v noci. A tiež cikať. Začarovaný kruh.

 

VEČNÁ TÚŽBA PO JEDLE

Keď pankreas neprodukuje dostatok inzulínu a cukor sa hromadí v krvi, znamená to, že bunky nemajú energiu. Inzulín totiž slúži ako kľúč, ktorý bunky odomyká, aby glukóza mohla do nich vstúpiť. Pri nedostatku inzulínu telo nie je schopné premeniť jedlo na energiu. A keď bunky nemajú energiu, organizmus pýta stále viac a viac jedla.

NEKONEČNÁ ÚNAVA

Nedostatok energie v bunkách znamená aj nekonečnú únavu. Doslova zaspávate postojačky, nevládzete ani chodiť. Je to úplne iný druh únavy, ako keď ste unavení po ťažkej práci.

ROZMAZANÉ VIDENIE

Ak sa vám zrazu zhoršil zrak, tiež sa zamyslite nad tým, či to nemôže byť spôsobené vysokou hladinou cukru v krvi. Tá totiž ovplyvňuje aj očné šošovky a výsledkom je rozmazané videnie. Vo väčšine prípadov je to len dočasné.

SUCHÁ POKOŽKA

Je typickým príznakom pri cukrovke. Vysoké hladiny cukru poškodzujú nervy a prispievajú k rýchlej strate tekutín. Pokožka je suchá, až šupinatá, stenčuje sa. Ak sa na nej objavia rany, veľmi zle sa hoja, mokvajú.

PROBLÉMY V POSTELI

Diabetes vám môže priniesť aj ťažkosti pri milovaní. Ženy trápia zápaly slizníc a časté vaginálne mykózy, u mužov sa vysoká hladina cukru v krvi môže prejaviť aj impotenciou. Cukrovka totiž vplýva na prietok krvi a zasahuje aj cievy.

 

Naozaj vážna choroba

Každé dve minúty zomrie v dôsledku diabetu jeden Európan. Keď cukrovka nie je dobre liečená a diabetik nedodržiava rady lekára, môže mu skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov. Navyše, toto ochorenie je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií dolných končatín. Cukrovkári majú zároveň 4 až 8-krát častejšie srdcovo-cievne ochorenia, než zvyšok populácie. Avšak správna liečba a zdravý životný štýl dokážu udržať hodnoty cukru v krvi diabetikov v správnom rozmedzí, čím sa zastaví zhoršovanie cukrovky a najmä sa môže úplne zabrániť vzniku diabetických komplikácií, ako je poškodenie ciev, očí, nervov a obličiek.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.