Ak nás trápia vlastné nohy, sen o aktívnom užívaní si dôchodku sa neraz rozplynie ako para nad hrncom. Ak teda chceme, aby nás spoľahlivo nosili ešte dlhé roky, mali by sme im venovať primeranú pozornosť (a vekom čoraz väčšiu). Pokožka na chodidlách býva neraz suchá, drsná, ba až popraskaná. Takéto chodidlá sú nielen nepríťažlivé na pohľad, ale doslova priťahujú množstvo zdravotných problémov.

Práve cez väčšie či menšie praskliny na zhrubnutej pokožke sa do tela poľahky dostane bakteriálna infekcia alebo rôzne plesne. Obzvlášť obozretní by mali byť najmä diabetici, pretože ich koža sa hojí pomalšie, a hrozí tak omnoho vyššie riziko vzniku infekcie a aj jej ťažší priebeh. Diabetická noha je definovaná ako vred, infekcia alebo deštrukcia hlbokých tkanív nižšie od členka, ktorá je spojená s neurologickými abnormalitami. Typické pre ňu je to, že akékoľvek naoko aj banálne poranenie na nohe diabetika môže dospieť až k amputácii dolnej končatiny.

 

Najskôr pedikér, potom domáca starostlivosť

Ak vás chodidlá statočne niesli životom, po čase sa na nich môžu objaviť mozole, otlaky, pľuzgiere a tzv. kurie oká. Všetky tieto problémy spôsobuje tlak, ktorý počas chodenia dlhodobo pôsobí na našu pokožku. Takéto defekty majú najčastejšie tvar žltkastého ložiska so zhrubnutou kožou. Ak ste sa „prepracovali“ až k tejto fáze, tu je už najlepšie zveriť sa do rúk odborníka, ktorý ich odstráni mechanicky, napríklad po zmäkčujúcom kúpeli. Je však potrebná aj domáca liečba, čo znamená, že denne by ste si mali ošetrovať chodidlá prípravkami s obsahom urey (močoviny) alebo kyseliny mliečnej.

Urea je prírodná látka, ktorá sa približne v jednopercentnej koncentrácii prirodzene nachádza v zdravej rohovej vrstve kože. Pre jej hydratačné a zmäkčujúce vlastnosti ju s obľubou používajú mnohé kozmetické firmy. Urea sa okrem toho zúčastňuje na tvorbe a stabilizácii pH kože a má protisvrbivý účinok. Na domáce použitie vám skvelé poslúži masť z lekárne, ktorá obsahuje 10 % ureu.

Nezabudnite však, že len pravidelná a opakovaná starostlivosť o chodidlá aj päty vám pomôže zachovať ich jemné a hydratované. Preto im každý deň, ideálne ráno aj večer, doprajte pár minút starostlivosti.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.