1. Čím ste chudší, tým dlhšie budete žiť.
Je to mýtus.

Chudosť je pre človeka rovnako nezdravá ako obezita. Správnou životosprávou a dostatkom pohybu si človek udržiava optimálnu telesnú hmotnosť s hodnotami BMI 18,5 – 25 = ideálna a zdravá váha.

2. Červené mäso je zlé pre vaše srdce.
Je to mýtus

Samotné červené mäso všeobecne do jedálneho lístka patrí pre obsah vitamínu B12 a železa, vitamínu  A, vitamínu D, zinku, horčíka, selénu, draslíka. Pre zdravé srdce treba však obmedzovať tučné mäsá s obsahom nasýtených mastných kyselín. Tiež treba obmedziť niektoré úpravy mäsa, ako je vysmážanie, a následne niektoré výrobky z mäsa, napríklad údeniny.

Beef tartare with pickled cucumber and fresh onions on dark marble background

3. Surové ovocie a zelenina sú zdravšie.
Je to fakt.

Surová zelenina a ovocie obsahuje množstvo vitamínov, ktoré sú pre naše telo, našu imunitu nesmierne dôležité. Tepelnou úpravou zelenina a ovocie stráca biologicky účinné látky. Neplatí to však pri všetkých druhoch ovocia a zeleniny, ktorých účinné látky dokáže organizmus lepšie využiť po šetrnej tepelnej úprave. Je to zelenina s pevnejšou štruktúrou, ktorá je menej vodnatá a obsahuje viac škrobu a vlákniny.

4. Plnotučné mlieko je nezdravé.
Je to mýtus.

Mlieko je jednou z najzdravších potravín. Obsahuje významné živočíšne bielkoviny, tuky, minerálne látky, esenciálne aminokyseliny, vitamíny rozpustné v tukoch a stopové prvky. Zloženie mlieka priaznivo ovplyvňuje zdravie a vývoj človeka. Naproti tomu nízkotučné výrobky môžu znížiť príjem tuku a príjem energie z tuku, ale ľudia deficit energie následne kompenzujú zvýšenou konzumáciou iných živín, prednostne sacharidov. Ľudia majú tendenciu zjesť viac potravy s vedomím, že obsahuje menej tuku a energie.

5. Neexistuje také niečo ako priveľa spánku.
Je to mýtus.

Dĺžka spánku ovplyvňuje endokrinné a metabolické funkcie organizmu. Nezdravý je skôr nedostatok spánku, keďže zhoršuje glukózovú toleranciu a zvyšuje krvný tlak. Priemerný potrebný čas na spánok sa uvádza od 6 do 9 hodín, za zlatý stred sa považuje 7-hodinový spánok. Dlhé vylihovanie v posteli prináša zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb a mozgovej porážky.

Mýty o potravinách sa šíria rýchlosťou blesku, ale riadiť sa nimi môže narobiť viac škody ako osohu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.
Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.