Pri výmene bedrového kĺbu lekári nahradia poškodený kĺb titánovou náhradou. Tá sa skladá z dvoch častí: jamky a hlavičky, preto sa titánový kĺb nazýva totálna endoprotéza. Cieľom tejto operácie je zlepšiť kvalitu každodenného života, aby sa pacient mohol vrátiť späť k bežným aktivitám či dokonca k športu. K výmene kĺbu sa pristupuje až po vyčerpaní všetkých liečebných možností a vtedy, ak je zrejmé, že pacientovi je nutné zmeniť kvalitu jeho ­života. Takéto riešenie je úplne na konci v rade ortopedických liečebných postupov, samozrejme, vždy pod podmienkou, že sa pa­cient dostal naozaj k špecialistovi a bol liečený adekvátne. Tíšenie bolesti tabletkami nie je tou najšťastnejšou cestou.

 

Koľko a ako rehabilitovať?

S rehabilitáciou začínajú pacienti bezprostredne po operácii s účasťou školených fyzioterapeutov a rehabilitačných pomôcok, ako sú napríklad motorové dlahy. Prvé cvičenia absolvuje pacient priamo na svojom lôžku alebo v na to určenej telocvični. Na úvod sa začína s cvičením na chrbte. Až keď sa pacient postaví, začne si nacvičovať ­chôdzu po rovine s pomocou dvoch francúzskych bariel, postupne sa učí chodiť s barlami aj po schodoch. Ak pacient poctivo cvičí, môže už do troch dní od operačného zákroku opustiť nemocničné zariadenie ako samostatne chodiaci. Tu sa však nesmie úsilie pacienta skončiť, práve naopak!

Pacient by mal doma pokračovať v rehabilitácii presne podľa pokynov lekárov a podrobnej písomnej informácie o spôsobe cvičenia. Ako prevenciu embólie je vždy nutné aplikovať podkožné injekcie na riedenie krvi a užívať lekárom predpísané lieky na liečenie opuchu a bolesti.

Ako sa telo zžije s umelým kĺbom?

Proces „vhojovania“ kĺbu trvá prvých šesť týždňov po operácii. Pacient v tomto čase nesmie končatinu zaťažovať naplno, a chodiť by mal s dvoma francúzskymi barlami. Po uplynutí tohto obdobia môže odložiť barlu na operovanej strane a čoraz viac ju namáhať, pokiaľ sa nenaučí súmerne chodiť. Pacient po operácii by mal nohu zaťažovať, ideálne bicyklom, severskou chôdzou alebo podobným dostupným športom, aby spevňoval svalový aparát. Zlepší sa tak komfort chodenia, ale najmä životnosť kĺbu. ­Pacient s novým kĺbom by mal dlhodobo dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o endoprotézu, čo znamená aj udržiavať si optimálnu telesnú ­hmotnosť. A najmä, v prípade akejkoľvek infekcie je potrebné ju okamžite liečiť, pretože by sa krvnou cestou mohla dostať k implantátu.

Aby kĺby netrpeli

  • Záťažou pre kĺby je nadváha, ale aj priveľká a najmä neadekvátna športová aktivita.
  • Pri akýchkoľvek problémoch s kĺbmi (bolesť, kŕče, puchnutie) vyhľadajte lekára.
  • Ak dostanete termín operácie až o niekoľko týždňov či mesiacov, odmietnite a hľadajte pomoc na inej klinike. Neriešenie problému v krátkom čase totiž znamená jeho zhoršenie.
  • Ak sú kĺby viac zaťažované, je vhodné podporiť ich doplnkami výživy.
  • Nezabúdajte na správnu obuv.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 5 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.