Máločo má takú zlú povesť ako cholesterol. Pritom táto látka je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá. Telo ho používa ako stavebný materiál na tvorbu bunkových membrán, okrem toho pomáha pri vývoji pohlavných orgánov či tvorbe žlčových kyselín, ale napríklad aj pri premene slnečného žiarenia na vitamín D. Tým, že je nerozpustný vo vode, má schopnosť usádzať sa na stenách ciev, čo má pre naše zdravie negatívne následky. Medzi hladinou cholesterolu a úmrtnosťou na infarkt existuje priama úmera – úmrtnosť je tým nižšia, čím je nižší cholesterol. Optimálna hladina cholesterolu u dospelých je od 3,1 do 5,2 mmol/l. Pravdou je, že by nás mohlo tešiť, ak nám lekár povie, že máme cholesterol nižší, no ak nám klesne pod spodnú referenčnú hranicu, máme podobný problém ako tí, ktorí ho majú príliš vysoký.

Príliš nízka hladina cholesterolu je buď dedičnou záležitosťou, alebo je spôsobená až príliš zdravým spôsobom života či užívaním doplnkov na zníženie cholesterolu. Rovnako u žien v reprodukčnom veku udržiava estrogén nižšiu hladinu cholesterolu. No to, že aj nízky cholesterol môže byť problém, sa zistilo až v roku 2000.

 

Riziká nízkej hladiny cholesterolu

  • Depresie a úzkosť

Podľa výskumov, ľudia s nízkou hladinou cholesterolu častejšie trpia úzkosťami a depresiami a častejšie páchajú samovraždu. Odborníci to vysvetľujú tým, že mozgové bunky majú bez cholesterolu menší počet receptorov na prenášanie sérotonínu, ktorý zlepšuje náladu.

 

  • Rakovina

Nízka hladina cholesterolu môže byť zároveň signálom zatiaľ neidentifikovanej rakoviny. U mužov sa v prípade nižšieho cholesterolu dokonca zvyšuje riziko rakoviny prostaty až o 18 percent.

 

  • Krvácanie do mozgu a mozgová mŕtvica

Ázijčania sa síce vďaka svojej diétnej strave môžu pochváliť nižšou úmrtnosťou na infarkty, no už sa príliš nehovorí o tom, že ich často kosia mŕtvice. Dvadsať rokov trvajúci výskum ukázal, že keď sa po vojne v Japonsku začali konzumovať potraviny bohaté na tuk a priemerná hladina cholesterolu vzrástla z 3,9 na 5,0 mmol/l, znížila sa úmrtnosť na krvácanie do mozgu o 65 percent u mužov a o 94 percent u žien vo veku od 40 do 69 rokov.

 

  • Predčasný pôrod

Výskumníci z Južnej Karolíny sledovali skupinu žien a dĺžku ich gravidity v súvislosti s hladinou cholesterolu v krvi. Prišli na to, že kým predčasný pôrod u žien s najvyššou hladinou cholesterolu je 12 %, u žien s najnižšou hladinou bol až 21 %. Navyše, deti takýchto matiek mali vývojové poruchy pľúc a srdca alebo sa rodili hluché alebo slepé.

 

  • Dýchacie problémy

Ako sa dá nízka hladina vyliečiť?

Lekári odporúčajú podobnú liečbu ako u ľudí s vysokou hladinou cholesterolu. V oboch prípadoch ide najmä o to, aby sa zvýšila hladina dobrého HDL cholesterolu. Takže by sme do jedálnička mali zaradiť najmä tučné ryby, ako lososa či tresku, alebo rybí olej, sójové produkty, listovú zeleninu, avokádo a orechy. Riešením určite nie je jesť potraviny bohaté na tuky, ako vyprážané jedlá, klobásy či krémové zákusky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 6 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.