O výhodách preventívnych prehliadok sa nás snažia presvedčiť lekári aj zdravotné poisťovne. Vďaka prevencii sa totiž na problémy môže prísť oveľa skôr, než nám začnú robiť naozaj problémy. Často potom stačí len si dať trochu viac pozor na životosprávu, a môžeme zostať zdraví ako repa. A ak je potrebné začínajúcu choroba liečiť, je to oveľa jednoduchšie ako v prípade pokročilejšieho ochorenia.

Prevenciu lekári rozlišujú na primárnu a sekundárnu. Primárna znamená, že sa držíme zásad, ako predchádzať závažným ochoreniam. Všetci ich poznáme: zdravé stravovanie, pohyb a duševná rovnováha. V tom nám môže pomôcť porada s praktickým lekárom, ktorý nám na základe znalosti nášho zdravotného stavu konkrétne odporučí, čo robiť. Praktický lekár má navyše zvyčajne možnosť ovplyvniť správanie celej rodiny.

Špeciálnu pozornosť by ste mali venovať krvnému obehu. Väčšina rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vzniku chorôb krvného obehu, totiž nemá dlho žiadne prejavy. Vysoký cholesterol ani krvný tlak nebolí. Bohužiaľ, keď už vzniknú komplikácie, nemožno počítať s úplným uzdravením. Lekári pritom predpokladajú, že prevencia by mohla znížiť počet akútnych srdcových príhod takmer o tretinu!

 

Spoznajte stav svojho tela

Takzvaná sekundárna prevencia znamená jednoducho chodiť na preventívne prehliadky. Tie sú vždy od určitého veku hradené zdravotnými poisťovňami. Všeobecne platí, že dospelý človek má nárok na komplexnú preventívnu prehliadku raz za dva roky, k zubárovi by mal ísť dvakrát do roka a ženy by aspoň raz ročne mali navštíviť gynekologickú ordináciu. Do prevencie patria aj takzvané skríningové programy.

Screening je v lekárstve zaužívaný pojem pre vyšetrovanie určitej skupiny ľudí na účely vyhľadávania chorôb v ich skorých štádiách, keď pacient ešte nemá ťažkosti a príznaky. V jeho rámci by mali ženy od 45 rokov raz za dva roky podstúpiť vyšetrenie prsníkov mamografom v rámci prevencie rakoviny prsníka. Screening nádorov hrubého čreva a konečníka prostredníctvom testu na krvácanie do stolice sa robí raz za rok od 50 do 55 rokov a od 55 rokov raz za dva roky. Namiesto toho možno podstúpiť aj skríningovú kolonoskopiu raz za 10 rokov.

Ženy by mali absolvovať skríning nádorov krčka maternice v rámci gynekologických prehliadok raz ročne od 15 rokov, keď sa vykoná ster z krčka maternice. Ako vidíte, nejde o nič zložité. A vďaka prevencii môžete zostať zdraví.


Ako má vyzerať preventívna prehliadka

Alarmujúce ale je, že účasť na preventívnych prehliadkach je u nás dlhodobo nízka – k svojmu všeobecnému lekárovi si príde dať zdravotný stav skontrolovať len každý šiesty Slovák. Viete však ako by mala takáto prehliadka vyzerať? Rozhodne to nie je len o popočúvaní srdca a skontrolovaní tlaku.

Lekár by sa vás mal spýtať na váš zdravotný stav od poslednej návštevy a mal by ho zaujímať výskyt vážnych ochorení u vašich príbuzných. Musí mať prehľad o operáciách, vážnejších úrazoch a o ochoreniach, na ktoré sa liečite u špecialistov. Mal by sa vás spýtať na vaše telesné funkcie – dýchanie, močenie, stolicu, spánok, chuť do jedla, či ste za posledný rok výraznejšie neschudli alebo nepribrali, či fajčíte, aké lieky užívate, či máte alergie.

Ak máte od 18 do 40 rokov, čaká vás kontrola stavu očkovania. Na Slovensku je povinné očkovanie proti tetanu. Ak je to potrebné, lekár vás preočkuje a máte „pokoj“ na ďalších 10 až 15 rokov. Nasledovať bude vyšetrenie pulzu a tlaku krvi, kontrola hmotnosti a výšky. Odoberú vám moč, aj krv. Laboratórne vám vyhodnotia celkový krvný obraz a tiež hodnoty cholesterolu. Ľudom, ktorí už mali 40 rokov, prináleží aj EKG. Výhodou je, že ak váš lekár prístroj na EKG má, nemusíte už navštíviť ďalšiu ambulanciu.

Po päťdesiatke vás čaká ešte špeciálny test na krvácanie v stolici. Test si môžete urobiť v súkromí domova, kde si ho aj vyhodnotíte alebo požiadate o vyhodnotenie svojho lekára. Postup je veľmi jednoduchý a bezbolestný. Princípom je detekcia krvného farbiva hemoglobínu v stolici. Okultné krvácanie je jedným z prvých signálov mnohých ochorení, napríklad rakoviny hrubého čreva a konečníka alebo polypov. Preventívnu prehliadku by ste v takejto podobe mali absolvovať každé dva roky.

 

Na aké ďalšie preventívne prehliadky máte nárok?

Preventívna gynekologická prehliadka – 1x ročne, ženy od 18 rokov

Mamografia – 1x za dva roky, ženy nad 40 rokov

Preventívna urologická prehliadka – 1x za tri roky, muži nad 50 rokov

Preventívna stomatologická prehliadka – 1x ročne, všetci od 18 rokov, 2x ročne dorast do 18 rokov, 2x v období tehotenstva

Preventívna starostlivosť o deti a dorast – deti by mali absolvovať 9 prehliadok do 1 roku života, z toho najmenej 3 prehliadky v prvých troch mesiacoch, 1 prehliadku vo veku 18 mesiacov a medzi 3 a 15 rokom veku 1 preventívnu prehliadku raz za 2 roky

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.