Neustále sťažovanie sa

Nie, naozaj nie ste večnou smoliarkou, nie ste človekom, ktorému vesmír, boh či osud – doplňte si, čo len chcete – nepraje… Prestaňte sa neustále sťažovať a pozerať sa na to, čo všetko ešte nemáte a čo vám nevyšlo. Tešte sa z toho, čo máte a radujte sa z možností, ktoré sú pred vami. Keď sa sťažujete, zameriavate svoju pozornosť a svoj mozog na negatívne veci, preto sa cítite zle, rastie vo vás pocit márnosti a neúspechu. Keď sa, naopak, začnete tešiť z toho, čo máte, porastie vo vás pocit pohody, úspechu a šťastia. Nenadarmo sa hovorí, že všetko je v hlave.

 

Závislosť od ľudí či vecí

Stále si myslíme, že zlá je len závislosť od drog či alkoholu. Nie je to tak. Zlá je aj závislosť od peňazí, spoločenského postavenia, ale napríklad aj od partnera. Keď vás ovláda akákoľvek závislosť, v živote robíte všetko pre to, aby ste o svoju „drogu“ neprišli – podriaďujete sa partnerovi v obavách, že od vás odíde, takže nakoniec nežijete svoj život, ale ten jeho… v práci robíte aj to, čo nechcete a čo je proti vášmu presvedčeniu, lebo sa bojíte, že inak prídete o svoje miesto a tým pádom aj o peniaze… Zbavte sa akejkoľvek závislosti, aby ste boli úplne slobodná a mohli žiť život len podľa seba.

Impulzívne rozhodnutia

Všade sa píše: počúvajte svoju intuíciu, nerozhodujte sa len na základe rozumu. Neraz si to však zamieňame s impulzívnym rozhodovaním, ktoré urobíme v sekunde často pod vplyvom hnevu alebo, naopak, výbornej nálady, keď sme ochotné kývnuť každému na všetko. Pozor na to. Dôležité rozhodnutia robte v pokoji, a nie pod vplyvom chvíľkových emócií.

 

Pocit, že nemôžete zmeniť názor

Nenadarmo sa hovorí, že len hlupák nemení svoje názory. Pokojne ich meňte aj vy. Nemajte zlý pocit len preto, že pred rokom ste zastávali úplne iné názory, než aké máte dnes. Človek sa vyvíja, učí, mení, formujú ho životné udalosti a okolnosti, ktoré sa práve dejú. Na základe toho je úplne normálne, že niektoré veci zrazu vidíte inak. Zároveň sa nebojte svoje názory prezentovať, ale to neznamená, že ich máte presadzovať ako jediné správne. Pamätajte, že je to len váš pohľad na veci, nemusí to byť nutne absolútna pravda.

 

Umelé hodnoty, ktoré oceňujú iní

Často sa ženieme za vecami, po ktorých v skutočnosti ani veľmi netúžime, ale sú trendy a oceňuje ich naše okolie. Môže to byť drahé auto, tenisový krúžok nášho dieťaťa, značkové odevy, dovolenka v exotike. Máme pocit, že aby sme niečo v spoločnosti znamenali, musíme ísť rovnakým smerom ako všetci ostatní. Nie je to tak. Pokojne sa vykašlite na povrchné veci, ktoré robia iných šťastnými a choďte len za tým, čo nadchýna vás – aj keď to bude dovolenka pod stanom pri najbližšom jazere či namiesto bazéna budete mať na záhrade sliepky a včelí úľ.

Strach zo zmien

Nie každá zmena vedie k lepšiemu. No a čo? Budete o skúsenosť bohatšia a uvedomíte si, čo nechcete. Aj to je dobré, no nie? Zároveň si pri tom otestujete vlastné sily a schopnosť nevzdať sa a vydržať aj pri nepriaznivých udalostiach. Tiež schopnosť povedať si dosť a vymaniť sa z nich. Nebojte sa zmien, skúšajte, hľadajte, ponárajte sa do neznámych vôd. Keď sa budete báť, ustrniete na mieste. A ako viete, že niekde inde by vám nebolo oveľa lepšie?

 

Snaha zapôsobiť na druhých

Často sa bojíme byť samy sebou, máme obavu, že také, aké v skutočnosti sme, by nás ľudia nebrali. A tak hráme pre druhých divadlo a len naše najlepšie kamarátky (a možno ani tie nie) vedia, aké naozaj sme. Snaha zapôsobiť na druhých je však nesmierne unavujúca, spôsobuje nám v hlave chaos a v konečnom dôsledku nám bráni slobodne žiť.

 

Vlastné obmedzenia

V skutočnosti na nič nie je neskoro a na nič nie ste príliš stará. Toto sú len obmedzenia, ktoré si samy dávame, a na základe ktorých sa potom vzdávame vlastných snov. Ak niečo chcete, choďte za tým bez ohľadu na to, koľko máte rokov a ako sa na to budú pozerať iní.

Spochybňovanie svojich schopností

Počuli ste niekedy nejakého muža, aby spochybňoval vlastné schopnosti? Zrejme nie! My ženy sme v tom však neprekonateľné. Nikto nie je voči nám taký kritický, nikto nám tak veľmi neverí a nikto nespochybňuje naše schopnosti tak, ako to dokážeme my samy. Verte si, inak vám nebudú veriť ani druhí.

 

Snaha mať všetko pod kontrolou

Nechajte veci, nech sa dejú, nech plynú vedľa vás, a nesnažte sa do nich za každú cenu zasahovať a už vôbec nie mať ich pod kontrolou. Zamerajte sa len na seba a nie na celé svoje okolie. Netrieštite sily na veci, ktoré nedokážete ovplyvniť, nesnažte sa manipulovať druhými, nechcite o všetkom vedieť, o všetkom rozhodovať. Uvoľnite sa a užívajte si jazdu životom.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.